Novinky - revmatoidní artritida

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.

Sjögrenův syndrom často doprovázejí jiná onemocnění imunitního systému, například lupus nebo revmatoidní artritida. Syndrom postihuje žlázy – nejprve slznou a slinnou, po čase i další. Ačkoliv se nejčastěji vyskytuje po čtyřicítce, může se rozvinout v každém věku. Pacientkami bývají hlavně ženy.

Nepříjemné jevy 

Jaké jsou příznaky této autoimunitní choroby? Nemocné trápí kromě potíží se slznými žlázami také:

  • bolesti, ztuhlost a otoky kloubů,
  • otoky slinných žláz – hlavně parotid (slinné žlázy umístěné před ušima),
  • vyrážka a suchá pokožka,
  • suchost vaginální sliznice,
  • suchý kašel,
  • únava.

Zmatená imunita 

Sjögrenův syndrom vzniká tehdy, pokud imunitní systém útočí na struktury vlastního těla. Vědci stále netuší, proč někteří lidé onemocní a jiní ne. Pravděpodobně existují určité geny, jejichž přítomnost zvyšuje riziko vzniku nemoci. Dále je však ještě nutná přítomnost nějakého spouštěče. Zda se jedná o bakterii, či vir, to se zatím neví. Jisté je, že se na vzniku Sjögrenova syndromu podílí víc faktorů.

Jak žít bez omezení 

Máte-li Sjögrenův syndrom, určitě vás zajímají způsoby, jak si ulevit od potíží.

  • Pokud trpíte suchostí očí, můžete vyzkoušet umělé slzy nebo oční lubrikační kapky. Uvidíte, že tyto přípravky mají okamžitý účinek. Umělé slzy se musí aplikovat častěji než oční lubrikant. Na druhou stranu lubrikant se může usazovat na řasách nebo způsobovat zamlžené vidění. Vyhněte se konzervačním látkám v umělých slzách – někdy mohou působit dráždivě.
  • Zvyšte vlhkost ve svém domově a klimatizaci užívejte minimálně – oči zbytečně vysušuje.
  • Trápí-li vás nedostatek slin, pijte více tekutin. Noste všude s sebou lahvičku s vodou. Tvorbu slin lze podpořit také například žvýkačkou. Podobně jako umělé slzy existují dnes již i umělé sliny. 
  • Myslete na to, že nedostatek slin významně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Navštěvujte proto pravidelně svého zubního lékaře a pečlivě dbejte na ústní hygienu.

(brbr)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku:
(3050 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

I  mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

I mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

Vyrůstat s revmatoidní artritidou jistě není snadné. Přesto je možné najít si dobré přátele, zažít legraci a být nezávislý. Někdy není na škodu seznámit se s někým, kdo žije se stejnou diagnózou, a potýká se tedy s podobnými problémy. Přinášíme tipy, jak snáze bojovat s chorobou a užívat si přitom mládí.
8. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: