Novinky - revmatoidní artritida

Se syndromem studených končetin můžete zatočit svépomocí

Se syndromem studených končetin můžete zatočit svépomocí

Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí.

Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí. Tento stav se nazývá Raynaudův fenomén neboli syndrom studených končetin. Může komplikovat život nejen lidem s revmatoidní artritidou, ale i pacientům s dalšími chronickými nemocemi.

Stažené cévy 

K syndromu studených končetin dochází, když se cévy, které přivádějí krev do prstů na rukou i na nohou, stáhnou po vystavení člověka chladu či emočnímu stresu. Omezení proudění teplé krve z jádra organismu do končetin je normální reakcí na chlad, která má pomoci udržet tělesnou teplotu i v extrémních podmínkách. U lidí s Raynaudovým fenoménem ale dochází ke stažení cév i při relativně mírném ochlazení, například pokud dotyčný drží sklenici s ledovou vodou nebo je v klimatizované místnosti.

První pomoc  

Raynaudův fenomén se může objevit samostatně (pak mluvíme o primárním onemocnění) nebo může doprovázet jinou základní chronickou nemoc – často jde o choroby pojivové tkáně, tedy revmatické nemoci, lupus nebo skleroderma. Sekundární forma onemocnění se sice objevuje méně často, ale obtíže bývají těžší než u prvotního syndromu. A jak si můžete pomoci při záchvatu studených končetin?

  • Zahřejte si ruce v teplé (ne horké) vodě.
  • Pohybujte pažemi ve velkých kruzích, abyste zvýšili přítok krve do postižené oblasti.
  • Využijte relaxační metody, jako jsou hluboké dýchání nebo meditace.
  • Vyzkoušejte biofeedback.

Teplota pod kontrolou

Důležité při potížích s tělesným teplem je neprochladnout ani doma. Co byste pro to měli udělat? 

  • Ke spaní používejte flanelové povlečení, můžete se přikrýt i dekou navíc. Pokud vám prsty mrznou také při spaní, oblékněte si na noc teplé ponožky a rukavice.
  • V místnostech, kde pobýváte nejčastěji, udržujte příjemnou teplotu.
  • Sprchujte nebo koupejte se, až když je voda teplá.
  • Vyhýbejte se chladným předmětům – studené nápoje pijte ze sklenic s ouškem, potraviny z lednice a mrazáku vyndávejte v rukavicích, při mytí pouštějte teplou vodu.
  • Vhodné jsou i gelové zahřívací polštářky – u některých stačí zlomit plíšek a chemickou reakcí se zahřejí, jiné můžete nahřát v mikrovlnce.

Jak studeným končetinám předcházet?

Některé věci neovlivníte, ale jistou část prevence můžete vzít do svých rukou:

  • Teplé oblečení. Důležité je postarat se, aby byly v teple nejen končetiny, ale celé tělo. Oblékejte se přiměřeně – klidně i několik vrstev volného pohodlného oblečení, teplé ponožky, čepici, šálu, rukavice nebo palčáky. Palčáky jsou v chladu vhodnější než prstové rukavice, neboť se mohou prsty zahřívat navzájem.
  • Péče o pokožku. Špatné prokrvení vede k suché kůži, mohou se objevit i škrábnutí, oděrky nebo vřídky. Proto je nutné o pokožku pečovat. Každý den používejte hydratační mléko, vhodný je i lanolin nebo vazelína. Myjte se jemným nedráždivým mýdlem a pečujte i o nehty.
  • Kouření. Nikotin vede ke stahování cév, což lidem se syndromem studených končetin rozhodně nepomáhá. Proto nekuřte!
  • Stres. Nervozita a rozčilení mohou také spustit Raynaudův fenomén. Pokuste se vyhýbat stresujícím situacím a naučte se relaxovat, jakmile budete déle pod tlakem. 

Syndrom studených nohou je nepříjemné onemocnění projevující se záchvatovitým bolestivým zchladnutím a zbělením prstů na rukou či nohou. Přestože pro tento fenomén neexistuje léčba, je možné mít díky vhodné prevenci problémy pod kontrolou nebo se jim zcela vyhnout.

(hak)

Zdroj: www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3552 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
I revmatici mohou mít zdravé kosti

I revmatici mohou mít zdravé kosti

Opálená kůže se sice stala módním trendem, ale existuje také řada lidí, kteří využívají sluneční paprsky k tomu, aby si tak vytvořili dostatek vitaminu D. O něm je totiž známo, že pomáhá udržovat zdravé kosti.
22. 9. 2021 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: