Novinky - revmatoidní artritida

S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.

Pohled do minulosti

Tajči vzniklo v Číně mezi šestým a dvanáctým stoletím před naším letopočtem jako "vedlejší produkt" taoistického tréninku mysli. Učenci totiž zjistili, že při cvičení a také po něm lépe dosáhnou stavu taiči, což je stav rovnováhy mezi elementy jin a jang v těle. Později, během vlády Čching, kdy bylo úředně zakázáno vlastnictví zbraní a lidé tak ztratili možnost se bránit proti lupičům, začali mniši taiči vyučovat i mimo klášterní zdi. Následující staletí se pak taiči větvilo na mnoho rodinných stylů a udržovalo se jako efektivní bojové umění. Teprve na počátku 20. století Jang Čcheng-fu upravil toto cvičení tak, aby v prvé řadě zlepšovalo fyzickou kondici cvičence a aby bylo vhodné pro všechny. Tím se začala psát etapa moderního cvičení taiči.

Tělu prospívá

Účinnost taiči na zdraví byla souzena v několika studiích. Ovšem některé z nich přinesly natolik protichůdné výsledky, že se lékaři z Jižní Korey a Exeteru ve Velké Británii rozhodli zjistit, jak je to doopravdy. Porovnali několik desítek studií z anglických, čínských a korejských databází, které popisovaly, jak působí taiči na různá onemocnění.

Dobré účinky taiči se podařilo prokázat:

  • v prevenci a léčbě Parkinsonovy choroby,
  • při bolestech svalů a kostí,
  • u artritidy,
  • při léčbě kardiovaskulárních onemocnění,
  • při upevňování duševního zdraví,
  • také při zlepšování rovnováhy, svalové síly a ohebnosti,
  • v posilování aerobní kapacity.

Cvičte každý den

Lékaři doporučují pravidelnost tohoto cvičení. Kombinuje se zde totiž mimo jiné hluboké dýchání a pomalé a jemné pohyby, takže se například zlepšuje rovnováha u starých lidí a předchází se tak pádům. Taiči zlepšuje nejen fyzickou kondici, ale i psychický stav člověka.

(kam)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(2737 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.
25. 12. 2011 Revmatoidní artritida
V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

Chladné počasí, namrzlé chodníky i vánoční stres mohou být pro pacienty s revmatoidní artritidou opravdovou výzvou. Víte, jak v zimních měsících potlačit artritickou bolest a bojovat se ztuhlostí kloubů?
16. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida souvisí s rizikem předčasného porodu

Revmatoidní artritida souvisí s rizikem předčasného porodu

Těhotné ženy s revmatoidní artritidou jsou ohroženy předčasným porodem. Narozené děti těchto žen mají také častěji nízkou porodní hmotnost. S těmito výsledky přichází nový výzkum dánských lékařů.
19. 1. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: