Novinky - revmatoidní artritida

Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.

Když kosti slábnou

Přichází zima a s ní i studené počasí a kluzké ulice. To je období zvýšeného počtu úrazů a zlomenin. Stav částečně zodpovědný za tyto úrazy se nazývá osteoporóza, lidově známá jako řídnutí kostí. Při osteoporóze ubývá kostního minerálu a tím slábne struktura kosti. Taková kost se pak může zlomit působením mnohem menší síly než zdravá kost. Výskyt tohoto onemocnění s různým stupněm závažnosti v naší populaci je velký.

Osteoporóza má řadu rizikových faktorů:

  • výskyt onemocnění v rodině,
  • menopauza, tedy období po trvalém ukončení menstruace,
  • poruchy menstruačních cyklů,
  • užívání některých léků – sem patří i řada léků na revmatickou artritidu,
  • nízký příjem vápníku,
  • nedostatek vitamínu D,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • kouření,
  • nadměrné užívání alkoholu.

Krizové období hlavně v zimě

Z rizikových faktorů si v zimě zasluhuje pozornost mimo jiné hlavně nedostatek vitamínu D. Tento vitamín pomáhá organismu vstřebávat vápník z potravy. Vápník je spolu s fosfátem základním minerálem kostní hmoty. Pokud nemáme dostatek vápníku, nemůže náš organismus vytvářet dostatek kostní hmoty a naše kosti řídnou.

Vitamín D je za běžných okolností vytvářen v našem organismu, konkrétně v kůži působením přímého slunečního záření. Takto vzniklý vitamín se ukládá v našem tělesném tuku. Během léta, kdy se opalujeme a nosíme letní oblečení, které kůži tolik nezakrývá, se tvoří dostatek vitamínu. V zimě je počasí studené a my se oblékáme do několika vrstev oblečení a snažíme se zakrýt každý holý kus kůže, čímž bráníme tvorbě vitamínu D. Proto organismus začíná čerpat vitamín ze zásob v tukové tkáni. Tato zásoba ovšem není dostatečná, aby pokryla spotřebu vitamínu přes celé zimní období. Vyčerpání zásob nastává během několika týdnů.

Hlídejte si zásoby „déčka“

Řídnutí kostí z nedostatku vitamínu D probíhá i u zdravého člověka, ale nedosáhne takové úrovně, aby způsobilo nějaké závažnější obtíže. U nemocného s osteoporózou, kde už nějaké prořídnutí je přítomné, to však může způsobit vážné komplikace. Proto je důležité hlídat si přes zimu příjem vitamínu D a případně i použít nějaké doplňky stravy s tímto vitamínem.

(krot)

Zdroje:brwww.niams.nih.gov
www.nlm.nih.gov

 

Hodnocení článku:
(3125 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: