Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida souvisí s rizikem předčasného porodu

Revmatoidní artritida souvisí s rizikem předčasného porodu

Těhotné ženy s revmatoidní artritidou jsou ohroženy předčasným porodem. Narozené děti těchto žen mají také častěji nízkou porodní hmotnost. S těmito výsledky přichází nový výzkum dánských lékařů.

Neprobádaná oblast

Vztah mezi revmatoidní artritidou a těhotenstvím byl doposud zahalen rouškou tajemství. Ještě méně informací měli lékaři o působení klinicky bezpříznakové revmatoidní artritidy na průběh těhotenství. Dánští lékaři se proto rozhodli odkrýt alespoň část skryté pravdy. Pro svůj záměr použili data z téměř 2 milionů porodů v Dánsku mezi lety 1977 a 2008. Z celkového počtu jich kolem 14 tisíc připadlo na matky s revmatoidní artritidou. Po sestavení statistik došli lékaři k překvapivému zjištění:

  • Těhotné ženy s revmatoidní artritidou mají 1,5× vyšší pravděpodobnost předčasného porodu oproti zdravým matkám.
  • Těhotné s klinicky bezpříznakovým onemocněním mají toto riziko asi 1,3× vyšší než zdravé ženy.
  • Děti nemocných matek dosahovaly také nižší porodní hmotnosti. Průměrně vážily o necelých 90 gramů méně než jejich zdraví vrstevníci.

Příčina se stále hledá

Lékaři se domnívají, že problémy v těhotenství mohou mít hned několik příčin:

  1. Vliv genetiky. Genetické faktory matek s revmatoidní artritidou mohou ovlivnit placentu i samotný plod a způsobit potíže v průběhu těhotenství s následkem předčasného porodu.
  2. Samotný zánět. Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které narušuje stálost vnitřního prostředí. Látky imunitního systému, které vedou k poškození kloubů, mohou také působit na placentu a plod.
  3. Užívání léků. Ideálně by těhotné neměly užívat žádné léky. Je-li to ale nutné, riziko nekontrolovaného onemocnění musí být zváženo proti možným rizikům pro nenarozené dítě.

Hledání té pravé příčiny však stále trvá, je totiž možné, že za předčasnými porody stojí kombinace všech zmíněných faktorů nebo se pravá příčina dosud skrývá.

Vztah mezi revmatoidní artritidou a předčasnými porody bude ještě potřeba řádně prozkoumat. Jedno je ale jasné už teď. Porodníci by se měli o těhotné s revmatoidní artritidou starat s maximální možnou péčí. Vědci zdůrazňují, že není třeba propadat žádné panice. Odchylky v porodní hmotnosti nejsou nikterak výrazné a riziko pro čerstvě narozené děti není příliš vysoké. Důsledky předčasného porodu na budoucí život dítěte jsou však stále předmětem intenzivního výzkumu.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3066 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
10. 6. 2019 Revmatoidní artritida
Mýty o revmatu: znáte je?

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je tomu i u revmatických zánětů. Platí například, že revma je nemocí starých a bolí při něm jenom klouby?
3. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: