Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.

Suché oči

Nedostatek slz, pocit suchých očí či přítomnosti cizího tělesa v nich bývá nejčastějším očním příznakem doprovázejícím revmatoidní artritidu. Potíže mohou být mírné, ale také velmi obtěžující až nesnesitelné. Řešením bývá aplikace takzvaných umělých slz nebo celková imunosupresivní terapie. Vhodné je také vysazení nebo změna léků, které mohou pocit suchých očí zhoršovat. Patří mezi ně:

  • diuretika („odvodňující“ léky),
  • antihistaminika (protialergické léky),
  • kontraceptiva (léky proti početí).

Pozor na bělmo

Skleritida neboli zánět očního bělma představuje vážnou komplikaci revmatoidní artritidy. Není-li tento problém léčen, může způsobit až proděravění očního bulbu. Mezi příznaky skleritidy patří:

  • zarudnutí oka,
  • nadměrná tvorba slz,
  • bolest,
  • zvýšená citlivost na světlo.

K léčbě v tomto případě lékaři předepisují protizánětlivé léky, obvykle lokálně užívané kortikoidní kapky.

Méně častá, stejně nepříjemná

Iritida a uveitida − tato označení užívají odborníci pro zánět duhovky a té části oka, která obsahuje vyživující cévy. Jde v porovnání se skleritidou o jev méně častý, přesto bývá u nemocných s revmatoidní artritidou pozorován. Kromě nesnášenlivosti světla a bolesti je pro něj typické také rozmazané vidění. Mezi závažné komplikace zánětu této části oka patří slepota nebo šedý či zelený zákal. Vedle očních kapiček, které předepíše oftalmolog, mohou při léčbě pomoci také tmavé brýle.

Pod dohledem

Nejen samotná autoimunitní choroba, ale také léky užívané při její léčbě mohou bohužel vést k poškození očí. Zvláště pak v případě některých z nich (například kortikosteroidů) lékaři doporučují pravidelné oční kontroly.

(veri)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3330 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: