Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida a cukrovka 2. typu. Je mezi nimi spojitost?

Revmatoidní artritida a cukrovka 2. typu. Je mezi nimi spojitost?

Rostoucí počet pacientů s revmatoidní artritidou, u kterých se po nějaké době zároveň rozvinula cukrovka 2. typu, vedl vědce k zamyšlení. Je možné, že mezi oběma nemocemi existuje nějaká spojitost?

Revmatoidní artritida patří mezi systémová autoimunitní onemocnění, při kterých se zánětlivá odpověď organismu obrací proti vlastnímu tělu. Imunitní buňky produkují autoprotilátky, které poškozují různé tkáně. U revmatoidní artritidy se to týká především kloubů, ale postižena mohou být i jiná místa, jako jsou oči, šlachy, kosti, kůže nebo krevní buňky. 

Také už víme, že zánět je klíčovým faktorem i při rozvoji cukrovky 2. typu. A to přesto, že tento typ diabetu (na rozdíl od cukrovky 1. typu) není spojený s výskytem protilátek. A právě tento fakt neunikl pozornosti vědců. 

Na vině jsou cytokiny

Podle metaanalýzy z loňského roku, která porovnávala pět studií na toto téma, mají lidé s revmatoidní artritidou o 23 % vyšší pravděpodobnost rozvoje cukrovky 2. typu. Kdo za to může? Molekuly zvané cytokiny. 

Cytokiny jsou malé signální molekuly, které jsou produkované imunitním buňkami. Jejich úkolem je předávání informací a regulace ostatních buněk. Cytokiny jsou důležitou součástí správného fungování našeho těla a jeho obrany, ale když jsou produkovány zbytečně nebo nadmíru, tak škodí. A právě to se děje u revmatoidní artritidy a dalších systémových onemocnění.

Probíhající zánět pak škodí nejenom kloubům, ale ovlivňuje také tepny, funkci beta-buněk slinivky a inzulinovou rezistenci. Tedy faktory hrající důležitou roli u rozvoje cukrovky 2. typu.

Další rizikové faktory

Cytokiny ale nejsou jedinými neřády v rovnici vztahu revmatoidní artritidy a cukrovky 2. typu. Riziko vzniku diabetu 2. typu podle studie z letošního roku zvyšovaly i tyto faktory:

  • obezita,
  • vysoká aktivita nemoci.

U pacientů s revmatoidní artritidou, kteří mají zároveň BMI vyšší než 35 (obezita 2. stupně), bylo riziko rozvoje cukrovky 2. typu šestkrát vyšší než u pacientů s normálním BMI! V případě pacientů s normálním BMI, ale vysokou aktivitou nemoci pak bylo riziko dvakrát vyšší oproti pacientům v remisi.

Remise ale neznamená nulové riziko – i při ní probíhá slabý zánět, který může mít negativní vliv na cévy, slinivku i inzulinovou rezistenci.

Problémem u pacientů s revmatoidní artritidou je i snížení pohyblivosti, jež tato nemoc přináší. Důsledkem může být menší fyzická aktivita a váhový přírůstek a tím opět vyšší BMI. Vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu u pacientů s revmatoidní artritidou je tak kombinací hned několika činitelů. Otázkou zůstává – co se s tím dá dělat?

Jak na prevenci cukrovky

Prevence cukrovky 2. typu u pacientů s revmatoidní artritidou se tolik neliší od té klasické. Dodržovat by měli následující klíčové body:

  • zdravý životní styl,
  • udržování váhy,
  • fyzická aktivita,
  • pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi u praktického lékaře,
  • dostatečná léčba revmatoidní artritidy. 

Poslední dva body záleží také na spolupráci s vaším ošetřujícím lékařem. Proto se nebojte přihlásit o svou preventivní prohlídku s krevními odběry a dodržujte nastavený léčebný plán, abyste nemoc dostali pod kontrolu. 

(jala)

Zdroje:

https://www.rheumatologyadvisor.com/home/topics/rheumatoid-arthritis/higher-disease-activity-associated-with-increased-diabetes-risk-in-ra/
https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/rheumatoid-arthritis-and-type-2-diabetes
https://www.healio.com/news/endocrinology/20200922/rheumatoid-arthritis-may-increase-type-2-diabetes-risk

Hodnocení článku:
(1575 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Ani při vaření nemusí klouby bolet

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
19. 5. 2009 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
8. 11. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: