Novinky - revmatoidní artritida

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?

U počítače v současnosti možná prosedíme úplně stejnou dobu jako dříve, ale v úplně jiném prostředí. Zdaleka ne každý má doma ergonomickou kancelářskou židli, kterou jeho pracovní místo vybavil zaměstnavatel. Domácí improvizace, která pro dřívější poměry bohatě stačila, nám najednou přináší bolest.

V kanceláři si navíc několikrát denně najdete důvod vstát ze židle a rozhýbat se. Jdete konzultovat postup s kolegou, potřebujete donést smlouvy k podpisu či vyzvednout návštěvu na recepci anebo se vydáte s kolegy přes ulici na oběd. Doma se ale takové příležitosti najít nemusejí, zvlášť v lockdownu. Pokud máte revmatické onemocnění, které na nedostatek pohybu reaguje zvlášť citlivě, můžete už zanedlouho zjistit, že se potýkáte s daleko větší bolestí kloubů a páteře než jindy.

Zásadní krok – zařiďte si domácí kancelář

Nejhorší, co můžete udělat, je odkládat řešení domácího pracovního místa. I kdybyste ho měli mít jen krátkodobě, nestojí za to zničit si záda! Začněte s tím, jak sedíte. Možná si můžete dovolit kancelářskou židli pro správnou polohu při práci – máte na to peníze i prostor. Co ale dělat, když pro to podmínky nemáte? 

Využijte svou stávající židli – od jídelního stolu – a vylepšete ji vhodně zvoleným a polohovatelným polštářem. Jestli židle není polstrovaná, začněte polštářem na sedáku. Dalším si můžete podepřít záda. O zádovou opěrku židle byste se měli při práci opírat.

Přizpůsobte si techniku 

Dalším bodem je příslušenství počítače. Pokud můžete využívat externí klávesnici a myš, je to ergonomicky výhodnější. Můžete si díky tomu umístit monitor počítače až do výše očí, stačí k tomu například poměrně levné stojany na notebook.

Pro případ, že by vám nebylo příjemné mít ruce položené na stole u klávesnice a myši, dají se koupit pomůcky k polohování rukou při práci s počítačem. Ideální poloha pro vaše lokty je 90 stupňů.

Nebojte se také improvizovat, podkládat monitor knihami, zkoušet nové varianty. Nesmiřte se s nevyhovující pozicí při práci.

Plánujte si pauzy a procházky

Stejně důležité jako sedět ve správné poloze je i polohu pravidelně měnit a střídat sezení s pohybem. Pravidelné rozhýbání a několik krátkých cvičení za den vašemu tělu významně prospějí.

Tak jako v práci chodíte po chodbě, mezi patry místo výtahu zamíříte na schodiště a rádi využijete příležitost projít se do jiné budovy, využívejte tyto šance i doma. Jestli žijete v domě a máte zahradu, kam můžete na pár chvil mezi prací vyjít, je to velká výhoda, kterou byste si neměli nechat ujít. Můžete při té příležitosti vzít za malý kousek práce – třeba shrabat trochu listí nebo se porýpat v hlíně, případně uklidit nějaký nepořádek. Pro ty, co žijí v bytě, se také nějaká aktivita najde. Co takhle nasadit respirátor a vydat se po schodech zkontrolovat obsah vaší schránky? Nebo raději vytáhnete podložku na jógu a dáte si pár cviků? Možná ani rotoped nebo pás na běhání by nebyly k zahození. A neškodilo by třeba pověsit prádlo nebo vytřít.

Jak často je vhodné si udělat přestávku? Malou aspoň každou hodinu, ideálně každou půlhodinu. Větší pauzu s věšením prádla nebo úklidem garáže si každou půlhodinu udělat nemůžete, ale dvě nebo tři za den snad stihnete.

Bojujte se stresem

I stres má velmi nepříznivý vliv na zdraví revmatiků a také proti němu nám mají pomáhat pohybové přestávky. Kromě cvičení můžete zařadit i jiné odreagování – příjemnou hudbu, aromatickou svíčku nebo cokoli jiného, co vám dělá dobře a pomáhá. Káva uklidní málokoho, proto je možná dobré zvážit, jestli jí nepijete příliš, a případně denní dávku kofeinu trochu snížit. Zajímavé může být i dechové cvičení.

Stresovat by vás mohlo i to, že máte neustále myslet na přestávky mezi prací. Proto můžete využít i budík na telefonu, který vás nejpozději za hodinu upozorní, že se nehýbete. Anebo si můžete k práci pouštět hudbu z CD a po skončení každého alba víte, že je čas se pohnout.

Nezapomeňte na správnou teplotu v místnosti, která může mít na bolest zad také velký vliv. Usnadněte svým zádům situaci, jak jen můžete. Jistě se vám patřičně odvděčí.

(pez)

Zdroj: https://www.everydayhealth.com

 

Hodnocení článku:
(1956 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.
15. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.
25. 12. 2011 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: