Novinky - revmatoidní artritida

  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!

Žádná čokoláda, ale cvičení!

Když lékaři mluví o přibývání na váze, nerozumí se tím vyšší konzumace čokolády a podobných vysokokalorických dobrot. Zvýšit hmotnost se totiž dá nejen nezdravým nabráním tuku, ale i poctivým cvičením, které vede ke zvětšení svaloviny. Právě to je pro člověka s revmatoidní artritidou velmi důležité.

Speciální zpevňující výcvik

Tato metoda byla vyzkoušena a provedena ve Velké Británii. Je to v podstatě silový trénink, odborně nazvaný postupující zpevňující výcvik (PRT). U této metody dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, protože pravidelným posilováním svalů dochází ke zvětšení svaloviny. Když tuto léčbu odborníci zhodnotili, zjistili, že posílení svalů může zvýšit tělesné funkce u lidí s revmatoidní artritidou.

Více pohybu prospívá

Všichni, kdo se zúčastnili tohoto kurzu, si zvýšili nejen velikost svaloviny, ale také se jim podařilo zbavit se nadbytečného břišního, zádového a hrudního tuku. Také lidem, kteří vstupovali do kurzu s velmi nízkou hmotností, cvičení velmi pomohlo k tomu, aby zvýšili svoji svalovou hmotu.

Cvičení 3× týdně

Celý výzkum probíhal tři měsíce. Účastníci v něm 3× týdně cvičili vždy 3 soubory cviků (z celkových 8). V každém souboru cviků postupně procvičili stahování bicepsů, protlačení tricepsů, tlak na hruď, sezení do dřepu, tlak na nohy, natažení nohou, pokrčení nohou a stání se zvednutým bércem. Cviky, které lidé cvičili, nebyly novinkou, změnila se ale frekvence a intenzita.

Váha pod kontrolou

Britský odborník, který byl vedoucím v tomto výzkumu, má na závěr několik rad. Doporučuje, aby si lidé úvodní zvýšení svalové síly kontrolovali pomocí váhy. V druhé fázi je vhodné posilování pomocí činek pod dohledem zkušeného instruktora a po několika měsících úspěšného tréninku přechod na udržovací cvičení, které se tak stane běžnou denní součástí.

(Syna)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3113 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Období svátků, zejména těch vánočních, chceme všichni prožít v pohodě a dobré náladě. To však může být pro ženy trpící revmatoidní artritidou jen stěží dosažitelným cílem. I vy jim ale můžete alespoň částečně pomoci. Zjistěte jak.
27. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: