Novinky - revmatoidní artritida

Při juvenilní revmatoidní artritidě sledujte u dítěte i zdraví očí

Při juvenilní revmatoidní artritidě sledujte u dítěte i zdraví očí

Výše zmíněná choroba je autoimunní onemocnění kloubů, které postihuje děti. Zánět, jímž se projevuje, se však nezřídka rozšíří i do jiných částí těla.

Výše zmíněná choroba je autoimunní onemocnění kloubů, které postihuje děti. Zánět, jímž se projevuje, se však nezřídka rozšíří i do jiných částí těla. Oči nevyjímaje. Pak je důležité vědět, jak dětský zrak nejlépe ochránit.

Když jsou oči v nebezpečí

Při očních projevech juvenilní revmatoidní artritidy se nejčastěji mluví o tzv. uveitidě.

  • Jde o zánět vnitřní části oka, konkrétně řasnatého tělíska, cévnatky a duhovky.
  • Neléčená uveitida může vést ke zjizvení oka.
  • Doprovodnými komplikacemi bývají glaukom (vysoký nitrooční tlak) či katarakta (šedý zákal).
  • Chybí-li léčba, může dojít i k trvalému poškození zraku a ke slepotě.

Jak poškození odhalit

Uveitida obvykle nebolí a oko není začervenalé. Proto onemocnění nezřídka probíhá řadu let bez povšimnutí. Problémy se často objeví až ve chvíli, kdy se zrak již nevratně poškodil. Jedinou účinnou prevencí jsou proto pravidelné návštěvy očního lékaře (oftalmologa) doporučené ze strany revmatologa.

Práce oftalmologa

Lékař potřebuje nejprve znát aktuální medikaci dítěte. Je proto vhodné sestavit seznam všech užívaných léků již doma. A průběh samotného vyšetření?

  • Oftalmolog dítěti vkápne do očí speciální kapky. Ačkoliv mohou lehce pálit, rozšiřují zorničky a umožňují důkladné prozkoumání celého oka.
  • Samotné vyšetření probíhá bezbolestně pomocí speciálního mikroskopu.
  • Frekvence návštěv se odvíjí od typu artritidy, délky jejího trvání a užívaných léků. Děti docházejí k oftalmologovi obvykle 1- až 4krát ročně.
  • Na základě výsledků stanoví oční lékař ve spolupráci s  revmatologem vhodnou léčbu. Nejčastěji jsou nasazeny oční kapky samostatně či v kombinaci s perorálně podávanými tabletami.

Účinná léčba oční formy juvenilní revmatoidní artritidy existuje. Je však nezbytné nasadit ji včas. A zde hrají hlavní a nezastupitelnou roli rodiče. Důslednost při dodržování stanovených prohlídek za zdravý zrak našich dětí přece stojí.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2542 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: