Novinky - revmatoidní artritida

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.

Bechtěrev a dýchání

Jak už bylo zmíněno, dechové problémy mívají u jedinců trpících ankylozující spondylitidou dvě hlavní příčiny. V první řadě mohou být dechové obtíže způsobené poškozením kloubů mezi jednotlivými páteřními obratli, mezi obratli a žebry a mezi žebry a hrudní kostí. Všechny tyto klouby jsou velmi důležité pro pohyby hrudního koše a jejich poškození může vést k bolestem při dýchání a omezení rozpínání hrudního koše. Plicní tkáň však může být poškozena i přímo působením autoimunitního zánětu, a to nejčastěji v podobě zánětu plicní tkáně vedoucího k tvorbě jizev a omezení vzdušnosti plic.

  • V rámci plicních komplikací může dojít také k rozvoji spánkové apnoe (dechovým pauzám během spánku zhoršujícím okysličení krve a tkání), pneumotoraxu („prasknutí“ plíce s nahromaděním vzduchu v hrudní dutině) a zápalu plic (infekce plicní tkáně).
  • Poškození plicní tkáně se podle výzkumů objevuje u 1–30 % nemocných, přičemž riziko rozvoje plicních komplikací stoupá s délkou trvání ankylozující spondylitidy.

Za zdravé plíce

Mezi rizikové faktory plicních komplikací patří kouření, působení škodlivých látek z okolního prostředí, nadváha, obezita a rostoucí věk. V rámci prevence se tak logicky uplatňuje zdravý životní styl. Důležitou úlohu v udržení funkce plicní tkáně zastává pravidelný pohyb a cvičení.

Jaká pohybová aktivita je v tomto směru nejvhodnější? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože by měla být u jedinců s ankylozující spondylitidou upravována na míru zdravotnímu stavu a individuálním potřebám. Na tvorbě vhodného pohybového plánu se u jedinců s ankylozující spondylitidou podílí ošetřující revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a popřípadě také ortoped.

  • Obecně patří mezi aktivity vhodné pro udržení vitality a funkce plicní tkáně rehabilitační dechová cvičení, jóga a taj-či (cvičení se soustředěním na dech) a takzvaná aerobní cvičení zaměřená na kardiovaskulární (tedy i plicní) systém. Příkladem vhodného aerobního cvičení je například plavání, cvičení ve vodě, jízda na kole nebo svižná chůze.

(holi)

 

Zdroje:

https://ankylosingspondylitis.net/breathing

https://www.spineuniverse.com/conditions/spinal-arthritis/ankylosing-spondylitis/exercise-ankylosing-spondylitis

Hodnocení článku:
(1152 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Inzerce: