Novinky - revmatoidní artritida

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.

1. Vybírejte zdravé potraviny

Dietní režim pro nemocné s revmatoidní artritidou je v podstatě stejný jako u zdravých lidí. Nutriční specialisté doporučují z jídelníčku vyškrtnout hlavně sladkosti a smažená či tučná jídla. Místo nich jezte dostatek ovoce a zeleniny, libového masa a nízkotučných mléčných produktů. Také vláknina je při shazování kil cenným spojencem – poté, co ji sníte, nabobtná v žaludku, a vy se tak cítíte mnohem dříve sytí.

2. Vyhýbejte se alkoholu

Alkohol je zdrojem takzvaných prázdných kalorií – nepřináší do našeho těla nic cenného, jen po něm přibýváme na váze. Navíc pokud užíváte lék zvaný methotrexát, který se běžně při léčbě revmatoidní artritidy nasazuje, je pití více než nevhodné. Zkombinujete-li alkohol s tímto preparátem, vážně si koledujete o onemocnění jater.

3. Začněte se hýbat 

Pokud vás bolí klouby, není jednoduché se vybičovat k nějaké pohybové aktivitě. Vězte však, že investovaná energie se velmi vyplatí. Nejenže sport nastartuje metabolismus a vy budete hubnout. Také si protáhnete klouby, u kterých jinak hrozí omezení či úplná ztráta pohyblivosti. Výbornou volbou při artritidě je například plavání nebo vodní aerobik ve vyhřívaném bazénu.

4. Zatněte bicepsy

Stejně důležité jako aerobní cvičení je i důkladné posilování. Díky vypracovaným svalům budou vaše klouby stabilnější, mnohem méně zatěžované a tím i méně bolestivé. Pomoci mohou činky, medicinbaly nebo trenér v posilovně.

5. Pište si poznámky

Mnoho expertů, kteří se věnují tématu hubnutí, doporučuje zapisovat si veškeré jídlo, které za den sníte. Zaznamenávejte i čas a množství. Jednou týdně pak zápisky zhodnoťte. Možná zjistíte, že mlsáte častěji, než je zdrávo, a to je právě důvodem, proč se ručička váhy ne a ne pohnout kýženým směrem. 

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3279 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
11. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: