Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
1. Léky užijte včas
Konzultujte se svým lékařem, kdy je vhodné brát potřebné ranní léky. Efektivní může být podání preparátů s protizánětlivým a analgetickým účinkem hodinu před plánovaným opuštěním lože. Je však třeba pilulky zapít dostatečným množstvím vody a zajíst alespoň pár sušenkami. Předejdete tak nepříjemnému podráždění žaludku.
2. Protáhněte se pod peřinou
Těsně před samotným vstáváním z postele pečlivě rozhýbejte ospalé svaly a ztuhlé klouby. Ideální je cvičení ještě v teple, pod peřinou. Postupujte systematicky od menších po větší klouby, nezapomeňte ani na krční páteř. Cvičte pomalu a opatrně. Vstaňte ve chvíli, kdy budou klouby méně ztuhlé a bolestivé.
3. Dopřejte si lázeň
Vaše klouby po ránu ocení horkou sprchu nebo pobyt ve vaně – zde lze pokračovat v opatrném rozcvičování. Ztuhlá místa je vhodné masírovat žínkou nebo proudem teplé vody.
4. Oblékejte se do teplého
Další možností, jak tělu dopřát potřebné teplo, je zahřátí oděvu, který se chystáte obléknout. Pomoci může sušička, žehlička nebo radiátor.
5. Topte i v kanceláři
Klouby by se ani během dne neměly ocitnout v chladu. Pro zahřátí ztuhlých oblastí využijte nahřívací polštářky, strategicky umístěný přímotop nebo krémy s hřejivým účinkem.
Abyste mohli s revmatoidní artritidou a všemi jejími projevy bojovat co nejúčinněji, je třeba být celkově fit. Proto je důležité dbát na zdravé stravování, praktikovat vhodné pohybové aktivity a pečovat o duševní pohodu.
V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.
Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?