Novinky - revmatoidní artritida

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.

Někdy je průběh revmatoidní artritidy záchvatovitý, kdy mezi jednotlivými ataky nemá člověk žádné příznaky a je v tzv. remisi. Naopak jiní nemocní mohou mít stálé potíže trvající i několik měsíců. Pro revmatoidní artritidu je charakteristické poškození kloubů, ale protože se jedná o autoimunitní proces, mohou být zasaženy i jiné tkáně a orgány. Příznaky nemoci jsou proto velmi různorodé.

Symetrie napoví 

Při revmatoidní artritidě se do kloubů dostávají buňky imunitního systému. Ty vyvolávají zánět vedoucí k poškození. Mezi příznaky tohoto procesu patří zejména:

  • Ranní ztuhlost kloubů – jedná se o klasický časný projev nemoci, kdy postižený není schopen ohnout prsty a sevřít je v pěst. Ztuhlost kloubů doprovází i jiné choroby, ale u revmatoidní artritidy postihuje typicky malé klouby ruky a trvá déle než hodinu.
  • Otok – je charakteristickým signálem zánětu kloubu.
  • Bolest – zánět v kloubu způsobuje jeho citlivost na dotek, pocit napětí a bolest.
  • Zarudnutí – kůže nad postiženým místem může být narůžovělá až červená a bývá na dotek teplá.

Nejčastěji bývají zasaženy malé klouby ruky a nohy, ale zánět trápí i klouby velké, jako např. kolena, zápěstí, ramena, lokty a kyčle. Typické pro revmatoidní artritidu je, že jsou klouby postiženy symetricky na obou končetinách.

Aby toho nebylo málo 

Kromě kloubů bývají však při revmatoidní artritidě poškozeny i jiné orgány. Mezi další časté a nepříjemné projevy této nemoci tedy mohou spadat:

  • únava a malátnost,
  • nechutenství či ztráta hmotnosti,
  • bolesti svalů,
  • revmatoidní uzly – drobné uzlíky v podkoží, obvykle na místech vystavených tlaku,
  • postižení plic – například zánět pohrudnice a plicní fibróza (nahrazení plicní tkáně vazivem), které mohou způsobovat dušnost,
  • oslabené srdce – může jít o zánět osrdečníku a zúžení tepen, které prokrvují srdce (obojí se projevuje bolestí na hrudi a dušností, zúžení tepen může vést ke vzniku infarktu myokardu),
  • potíže se zrakem – zarudnutí, bolest a pocit suchých očí.

První náznaky 

Asi u dvou třetin pacientů s revmatoidní artritidou dochází nejprve k pozvolnému narůstání bolestí drobných kloubů. To je doprovázeno únavou a celkovou slabostí. Typicky se objevuje ranní ztuhlost, která trvá déle než hodinu. U zbytku nemocných je počátek onemocnění značně různorodý.

Pokud na sobě pozorujete příznaky revmatoidní artritidy, může vám časná a intenzivní léčba pomoci nemoc stabilizovat a odvrátit tak její další postup.

(mev)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3692 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Stává se vám často, že vás bolest zad doslova vyřadí z provozu? Může se jednat o banalitu, která za pár dní pomine. Ale nezřídka jde o signál naznačující, že je v těle něco v nepořádku.
25. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: