Novinky - revmatoidní artritida

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?

Metotrexát se používá nejen při léčbě revmatických nemocí, ale i při roztroušené skleróze nebo některých typech rakoviny. V případě revmatických chorob je velmi důležitý. Pokud je totiž nasazen včas, pomáhá odvrátit další postup nemoci a chrání klouby před vytvořením nevratných změn.

Originál každým coulem

Metotrexát je specifická látka a těžko se srovnává s jinými. Existuje mnoho schémat užívání, a proto je důležité dodržovat pokyny lékaře. Právě odborník na základě zdravotního stavu pacienta určuje, které schéma je to pravé. Nástup účinku nebývá okamžitý. Může to trvat i několik měsíců, než metotrexát začne pomáhat. Není ale vhodné zvyšovat dávku nebo brát lék častěji ve snaze tuto dobu zkrátit. Urychlení účinku není možné, jen byste riskovali více nežádoucích účinků. Metotrexát se z těla odstraňuje ledvinami. Abyste dosáhli stabilní hladiny v krvi, je dobré pít dostatek vody.

Nepříjemnosti řešte!

Pacienti pociťující při braní metotrexátu nežádoucí účinky si obvykle stěžují na nevolnost, zvracení, bolest žaludku, ospalost nebo malátnost. Některým také řídnou vlasy, vzácněji se vyskytují i jiné problémy. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, měli byste kontaktovat lékaře, který vám metotrexát předepsal. Nežádoucí účinky za žádnou cenu nesmí vyvážit, nebo dokonce přesáhnout účinky léčebné. Taková „terapie“ nemá smysl.

Pozor na infekce i slunce

Léčba metotrexátem potlačuje imunitní odpověď, proto byste neměli bez vědomí lékaře podstupovat očkování. Je také dobré vyvarovat se kontaktu s osobami, které právě prodělaly vakcinaci živou očkovací látkou. Buďte na sebe opatrní, abyste se nezranili nebo nenakazili infekční chorobou. Metotrexát může způsobovat i citlivost na světlo. Raději tedy omezte čas strávený na slunci a vyhněte se opalování. Kůže se dříve spálí a mohou se na ní vytvořit puchýře.

Metotrexát není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Pokud si myslíte, že můžete být těhotná, chovejte se, jako by tomu tak bylo, a lék neberte. Jestliže kojíte a léčbu potřebujete, konzultujte s lékařem, zda je možné místo metotrexátu podat jiný preparát, který kojení umožňuje.

(pez)

Zdroj: http://www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3590 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cestování vám usnadní chytrý automobil

Cestování vám usnadní chytrý automobil

Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
3. 7. 2011 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: