Léčba revmatoidní artritidy: Otázky, které byste neměli zapomenout položit svému lékaři II.
19. 6. 2010
Při každé návštěvě vyšetří lékař vaše klouby. Také se budete muset podrobit pravidelným rentgenům a vyšetřením krve. Těmito způsoby lékař sleduje postup onemocnění a zjišťuje, zda léčba vyhovuje...
6. Jak moc jsou moje klouby poškozené?
Při každé návštěvě vyšetří lékař vaše klouby. Také se budete muset podrobit pravidelným rentgenům a vyšetřením krve. Jde o způsoby, jak lékař sleduje postup onemocnění a zjišťuje, zda není potřeba upravit léčbu.
7. Jaká dlouhodobá opatření pro život s revmatoidní artritidou bych měl udělat?
Někdy pouze léky nestačí. Rehabilitace, ergoterapie, různé pomůcky, změna vybavení vašeho bytu nebo domu mohou být u pokročilé revmatoidní artritidy velmi důležité.
8. Může mi pomoct operace?
Operace může pomoci napravit některé následky poškození kloubů revmatoidní artritidou. K rozhodnutí může přispět názor ortopeda specializujícího se především na operace rukou a na léčbu revmatoidní artritidy.
9. Pomůže mi doporučení k lékařům jiných specializací?
Většina lidí s revmatoidní artritidou navštěvuje pravidelně revmatologa. Pacientům s revmatoidní artritidou ale může významně pomoci i péče rehabilitačního lékaře, ergoterapeuta, ortopeda, specializovaného centra léčby bolesti anebo psychiatra.
10. Co mohu udělat pro zachování funkce kloubů?
Pokud máte revmatoidní artritidu, existuje řada způsobů, jak můžete vy sami zaujmout aktivní a důležitou roli ve své léčbě. Cvičení a rehabilitace mohou významně ulevit vašim obtížím. Život s revmatoidní artritidou také může usnadnit, pokud se naučíte, jak zvládat bolest a jak se vyrovnat s obtížemi, které nelze zcela potlačit.
Pití alkoholu je známým rizikovým faktorem mnoha zdravotních obtíží: vzniku obezity nebo třeba řídnutí kostí. Navíc se jeho konzumace neslučuje ani s užíváním celé řady léčiv. Opatrnost je na místě i při revmatických nemocech.
Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
Revmatoidní artritida i o něco méně známá psoriatická artritida jsou choroby charakteristické postižením kloubů. V obou případech je na vině imunitní systém, který napadá zdravé buňky vlastního organismu. Přesto se jedná o odlišná onemocnění a jako k takovým je nutné k nim přistupovat. V následujících řádcích budou popsány společné rysy obou chorob i znaky, pomocí kterých je možné je od sebe odlišit.
Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.