Novinky - revmatoidní artritida

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?

Nepřítelem je zánět

Tak jako ostatní léky proti revmatoidní artritidě i cílená terapie má dva jasné cíle:

  • zpomalit a ideálně zastavit postup nemoci,
  • zmírnit příznaky choroby a zvýšit tak kvalitu života nemocných.

Důležité je uvědomit si, že hlavním protivníkem v boji proti revmatoidní artritidě je zánět. Normálně jde o obrannou reakci organismu na nějaké poškození. U pacientů s artritidou ale vzniká i tam, kde není zrovna potřeba, tedy v kloubech. Proto většina léků, které se k terapii této nemoci využívají, působí protizánětlivě.

Mazaná biologika 

Stejný účinek má i cílená terapie, jde na to ale velmi rafinovaně. Tyto léky totiž napodobují protilátky, které vyrábí i naše tělo a velmi specificky se vážou na konkrétní místa. Většina biologik patří do skupiny takzvaných anti-TNF či inhibitorů TNF-alfa. Toto jméno získaly, protože se vážou na látku zvanou „tumor necrosis factor alfa“. Ta hraje velmi důležitou roli v řízení zánětu. Pokud dojde k jejímu zablokování, sníží se aktivita zánětu a tím vymizí i hlavní příznaky nemoci.

Většinou jde o injekce

Cílená terapie není metodou první volby. Předepisuje se tehdy, když pacient užíval alespoň dva přípravky ze skupiny DMARDs po dobu 6 měsíců a během té doby nedošlo ke zlepšení příznaků. DMARDs neboli „chorobu modifikující léky“ představují základní terapii revmatoidní artritidy. Na rozdíl od nich může biologika předepsat jen specialista v oblasti revmatologie. Podávají se formou injekcí, a to buď do kůže, či do žíly. Četnost aplikace se může u různých pacientů lišit – pohybuje se většinou od jedné dávky týdně po jednu za osm týdnů.

Pozor na infekci!

Lidé užívající cílenou léčbu jsou náchylnější k infekci. Proto je důležité, aby všichni lékaři věděli o tom, že daný pacient je aktuálně těmito preparáty léčen. Před tím, než se začnou biologika podávat, je nutné probíhající infekci vyloučit. Toho lze docílit pomocí rentgenu plic a krevních testů.

Obecně se předpokládá, že cílená terapie je účinnější než DMARDs. Bohužel nefunguje u každého a předem se nedá říci, do které skupiny bude daný pacient patřit. Zda cílená léčba funguje tak, jak má, se většinou ukáže do 12 týdnů od první dávky.

(mak)

Zdroj: 
http://patient.info

Hodnocení článku:
(3779 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Revmatoidní artritida je omezující, velmi nepříjemné a také ekonomicky zatěžující onemocnění. Pacienti si samozřejmě nejvíce stěžují na bolest. I s tou se ale dá účinně bojovat...
22. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
11. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

„Revma“ má většina lidí spojeno s pokročilým věkem. Určitá forma této nemoci ale místo dospělých a seniorů cílí na děti. Jmenuje se juvenilní idiopatická artritida (JIA). Naučit se s touto nemocí žít museli i Jana a Josef, rodiče dvou synů. A především starší z jejich potomků Dan, kterému byla JIA diagnostikována v necelých pěti letech.
24. 3. 2020 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
12. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: