Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky.
Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s
revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými
léky. Ty mají samozřejmě své nezastupitelné místo. Tato léčba ale nemusí
být vždy uspokojivě účinná, navíc se při ní mohou vyskytovat nepříjemné
nežádoucí účinky. Hledají se tedy co nejbezpečnější a nejúčinnější
látky, které by dokázaly pacienta zbavit bolesti. Jednou z možností je
konopí, jehož užití pro léčebné účely je již schváleno v mnoha zemích,
včetně České republiky.
Konopí a jeho účinné látky, například
cannabidiol, který zklidňuje zánět a tlumí bolest,
nebo tetrahydrocannabinol (má velmi podobné účinky, navíc je
psychoaktivní, to znamená, že jeho účinky jsou podobné morfinu), působí
komplexně. Jinak řečeno: neovlivňují jen jeden příznak nemoci, ale nemoc
jako celek.
Co lze pomocí konopí ovlivnit:
neurologické a nervosvalové nemoci (roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc),
kožní potíže (ekzémy, lupénka),
zelený zákal,
nevolnosti doprovázející protinádorovou léčbu,
bolesti u nádorových onemocnění,
chronické bolesti,
zvýšenou aktivitu imunitního systému,
revmatické potíže.
Mnohé
studie, při nichž bylo použito konopí a placebo, potvrdily pozitivní
vliv konopí na stav pacientů s revmatickými nemocemi, hlavně s
revmatoidní artritidou. Dokáže s ní bojovat na několika frontách.
Konopí v boji proti revmatu
Přínos konopí v léčbě revmatických nemocí je velmi rozsáhlý. Dokáže:
Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.
Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.