Novinky - revmatoidní artritida

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.

Problémy s kyčlí obvykle přicházejí až časem 

Postižení velkých kloubů ale obvykle nastupuje později než potíže s menšími klouby. Nejčastějším příznakem jejich poškození je bolest, která má obvykle tupý charakter a objevuje se v tříslech, na vnější straně stehna nebo na hýždích. Typické je, že je nejsilnější ráno a s fyzickou aktivitou se postupně zmírňuje. Nicméně příliš velká námaha může obtíže naopak i zhoršit. Kloubní bolest může být provázena ztuhlostí, otoky nebo nepříjemným pocitem v oblasti stehen či třísel. Mezi dalšími příznaky lze zmínit i únavu, ztrátu chuti k jídlu a postižení dalších kloubů. Potíže mohou přicházet postupně nebo se objevit všechny najednou.

Pomáhají léky i rehabilitace 

Při léčbě revmatoidní artritidy se sledují dva základní cíle – zmírnit příznaky onemocnění a zabránit jejich zhoršení a poškození kloubů. Na výběr je z několika skupin léků. Používají se nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a přípravky cílené léčby. Při revmatoidní artritidě je důležitá i pravidelná rehabilitace, protože

  • cvičení posiluje svaly, které poskytují oporu kloubům,
  • pohyb napomáhá tomu, aby klouby zůstaly dostatečně pružné.

Navíc během fyzioterapie se můžete naučit, jak se co nejlépe hýbat, abyste zabránili bolesti a zraněním, ergoterapie zase nabízí způsob, jak se vypořádat s běžnými denními aktivitami, jako je například oblékání, vaření nebo uklízení. Vycházková hůl, chodítko, dlouhá lžíce na boty a různé další kompenzační pomůcky přitom mohou být velmi užitečnými pomocníky.

Aktivní život operací nekončí

Chirurgický zákrok může pomoci zachovat funkci kloubu nebo předcházet ztrátě hybnosti. Bývá doporučován nejčastěji v případech, kdy pacient pociťuje krutou bolest anebo když kloubní postižení způsobuje nehybnost kloubu. Často bývá doporučována úplná náhrada kyčelního kloubu. Odhaduje se, že až u 80 % revmatiků operace přináší dobré výsledky i v dlouhodobém měřítku, tj. 12–15 let po operaci.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/Hip20Rheumatoid20Arthritis.aspx

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hip-rheumatoid_arthritis

Hodnocení článku:
(1048 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
I  mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

I mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

Vyrůstat s revmatoidní artritidou jistě není snadné. Přesto je možné najít si dobré přátele, zažít legraci a být nezávislý. Někdy není na škodu seznámit se s někým, kdo žije se stejnou diagnózou, a potýká se tedy s podobnými problémy. Přinášíme tipy, jak snáze bojovat s chorobou a užívat si přitom mládí.
8. 1. 2011 Revmatoidní artritida
 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.
16. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: