Novinky - revmatoidní artritida

 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život.

Nemoc ze severu

Sjögrenův syndrom, někdy také označovaný jako sicca syndrom nebo Mikuliczova nemoc (Mikulicz totiž popsal zduření slinných žláz), byl poprvé popsán v roce 1933 švédským očním lékařem Henrikem Sjögrenem.

Sucho v očích a ústech především u žen

Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy. To má za následek jak suchost ústní sliznice, tzv. xerostomii, tak i spojivek, tzv. xeroftalmii. A právě díky suchosti dostal Sjögrenův syndrom své druhé jméno – sicca syndrom.
Kromě úst a očí ale může být tímto syndromem postižen i pankreas, potní žlázy, hlenové žlázy střev, bronchů a pochva u žen. Onemocnění je asi desetkrát častější u žen než u mužů a věk pacientů se pohybuje od 15 do 65 let.

Záhadný syndrom

Přesná příčina onemocnění není známa. Jak je ale pro autoimunitní nemoci typické, i Sjögrenův syndrom vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a vyvolávajícího faktoru. Ten se ale zatím nepodařilo rozpoznat.

Sjögrenův syndrom lze rozdělit do dvou základních skupin – primární a sekundární. U primárního se jedná pouze o samostatné onemocnění, u sekundárního je pak porucha žláz spojena i s dalšími autoimunitními nemocemi, nejčastěji s revmatoidní artritidou či systémovým lupem.

Pocit cizího tělíska v oku

Mezi nejčastější příznaky sicca syndromu patří suchost rohovky a spojivek. Ta je pacienty popisována jako pocit pálení nebo cizího tělesa v oku. Kvůli snížené tvorbě slin také dochází k potlačení samočisticí schopnosti zubů a tím k jejich extrémní kazivosti. Málo slin má ale za následek i poruchy polykání. Pacienti si totiž stěžují na suchost v ústech a suchost rtů, polykací obtíže, poruchy chuti, nesnášenlivost kyselého a kořeněného jídla a zejména na neschopnost jíst suchou potravu či mluvit déle než 5 minut. Postižený jedinec totiž často sousto ukousne a rozkouše, ale nedokáže ho spolknout bez zapíjení.

Diagnostika a léčba je obdobná jako u dalších autoimunitních nemocí: klinické vyšetření postižených žláz a útlum zánětu.

(kam)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2584 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Nemocné klouby se nejvíce

Nemocné klouby se nejvíce "ozývají" na jaře

Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
30. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: