Novinky - revmatoidní artritida

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?

Juvenilní idiopatická artritida neboli JIA patří do skupiny dětských revmatických chorob, které se vyznačují chronickým zánětem neznámého původu, jenž napadá různé části těla. JIA je tou nejčastější z nich – ale i tak se objevuje u zhruba jednoho z tisíce dětí.

Kromě ní najdeme ještě následující:

  • juvenilní systémový lupus erythematosus,
  • juvenilní idiopatické zánětlivé myopatie,
  • juvenilní sklerodermie,
  • dětské systémové vaskulitidy,
  • autoinflamatorní onemocnění.

V jejich názvech se hodně opakují slova „juvenilní“ a „idiopatický“. Co znamenají? Juvenilní je označení choroby, jejíž první projevy se objeví u dětí do 16 let věku. Idiopatický nám pak říká, že nedokážeme říct, co přesně je příčinou nemoci. Zároveň se těmto nemocem často říká systémové, protože postihují celou řadu orgánů a struktur a jejich projevy jsou rozmanité.

Když imunitní systém nefunguje správně

Stále ještě netušíme, co přesně spouští revmatická onemocnění. Víme ale, že jde o kombinaci genetických faktorů (predispozicí) a vnějších vlivů. Na samotných projevech onemocnění se pak podílí porucha regulace imunitního systému.

Imunitní systém je obranná jednotka těla, která k boji používá různé typy molekul a buněk. Aby imunitní buňky věděly, na jakého protivníka zaútočit, musí být schopné rozpoznávat cizorodé, „špatné“ částice od tkání vlastního těla. U některých onemocnění je tato jejich schopnost narušená a imunitní systém útočí na vlastní buňky. To způsobuje chronickou zánětlivou reakci, která poškozuje určité tkáně. U juvenilní idiopatické artritidy jde především o postižení kloubů, u myopatií jsou cílem kosterní svaly a případně i kůže, vaskulitidy zase postihují cévy. I proto se revmatická onemocnění někdy označují jako autoimunitní.

Projevy revmatických nemocí se ale nemusejí omezovat jenom na jednu strukturu či orgán. Jsou velmi různorodé, navíc se liší dítě od dítěte. To platí i o JIA. Na co přesně se zaměřit?

Juvenilní idiopatická artritida a její příznaky

Juvenilní idiopatická artritida je ve skutečnosti skupina onemocnění s různými projevy a prognózou. Jejich společným jmenovatelem je zánět kloubů neboli artritida, který trvá minimálně šest týdnů, nemá prokazatelnou příčinu a objevil se u dítěte do 16 let. Postižené klouby bývají oteklé, bolestivé a teplé a zároveň dochází k omezení jejich hybnosti. Časté jsou například ranní ztuhlosti.

Podle dalších projevů se JIA rozděluje na sedm dalších podtypů:

  1. Systémová forma – kromě artritidy se během ní objevují také kolísavé horečky, vyrážka, zduření mízních uzlin, zvětšení jater, sleziny nebo zánět osrdečníku (perikarditida).
  2. Polyartikulární séronegativní forma – postihuje více kloubů, spíše jde o klouby velké (kolenní, loketní, hlezenní, …).
  3. Polyartikulární séropozitivní forma – postižení kloubů je mnohočetné a zpravidla symetrické, typicky se objevuje u děvčat v dospívání.
  4. Oligoartikulární forma – jde o nejčastější podtyp onemocnění, který postihuje maximálně čtyři klouby a typicky se jedná o koleno nebo kotník.
  5. Rozšířená oligoartikulární forma – začíná stejnými projevy jako forma předchozí, ale po šesti měsících trvání dochází k postižení pěti a více kloubů.
  6. Psoriatická artritida – kombinuje artritidu a lupénku; časté bývají tzv. prsty tvaru buřtíků a postižení nehtů.
  7. Entezopatická artritida – kromě zánětu kloubů dochází i k zánětům úponu šlach a vazů či kloubního pouzdra a postižení očí, kdy je oko zarudlé, slzí a dítě je citlivé na světlo. Je častější u chlapců.

V případě výskytu některých z uvedených projevů by mělo následovat doporučení k dětskému revmatologovi, který se zabývá právě diagnostikou a léčbou revmatických onemocnění.

(jala)

Zdroje:

https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/CZ/info/2/Juveniln%C3%AD-idiopatick%C3%A1-artritida

https://sancedetem.cz/revmaticka-onemocneni-v-detskem-veku

Hodnocení článku:
(1837 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!
23. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: