Je wellness vhodné pro revmatiky?
29. 12. 2021Wellness procedury pomáhají navodit tělesnou i duševní pohodu a jejich obliba každým rokem stoupá. Svými proklamovanými blahodárnými účinky lákají také jedince léčící se s revmatickými chorobami. Jde o dobrý doplněk k terapii, anebo je lepší se jim vyhnout?
Wellness je široký pojem, který si každý vykládá tak trochu po svém. Zařadit mezi tyto procedury můžeme například:
- lázeňské pobyty,
- masáže,
- fitness,
- saunování,
- solnou jeskyni,
- vodoléčbu
- a další.
Pro zjednodušení se v článku věnujeme dvěma procedurám, které se často nabízejí v tzv. wellness pobytech a balíčcích – saunování a vodoléčbě. Zároveň jde často o pobyty s přístupem k bazénu, a proto se podíváme také na výhody a nevýhody plavání pro revmatiky.
Obecně se dá říct, že wellness procedury jsou vhodné spíše pro revmatiky s nízkou aktivitou nemoci. Procedury totiž často využívají k léčebným účinkům teplo, které může zánět zhoršit. Odlišnosti jsou také u jednotlivých diagnóz, protože do revmatických chorob spadá celé spektrum nemocí. Konečné slovo tak má váš revmatolog.
Vodoléčbou ke zmírnění bolesti
Vodoléčba nabízí různé druhy léčivých koupelí, zábaly a oblíbenou vířivku. Pomáhá prohřát tkáně, uvolňuje napětí svalů, napomáhá relaxaci a zmírňuje bolest. Jak už bylo ale výše zmíněno, u revmatických pacientů může vyšší teplota nadělat spíš více problémů, a proto je nutné si dát pozor na teplotu vody či zábalů.
Protahování a chození v teplé vodě mají pozitivní účinek na bechtěreviky, vhodné jsou i pro lidi s revmatoidní artritidou. Těm vodoléčba může také pomoci zmírnit bolest, citlivost kloubů a napětí. Podobné výsledky se zjistily také u pacientů s fibromyalgií (bolest a ztuhlost různých částí těla mimo klouby). Kromě koupelí může úlevu přinést i masáž pomocí trysek vířivky.
Vyzkoušejte cvičení v bazénu
Plavání je výbornou pohybovou aktivitou pro revmatické pacienty obecně. Výhody přináší pro revmatoidní artritidu i Bechtěrevovu chorobu. Voda pomáhá nadnášet tělo a snižuje zatížení kloubů, u bechtěreviků pak i pomáhá ulevit páteři. Zároveň se tím zlepšuje svalová výbava a flexibilita.
Pokud ale trpíte Bechtěrevovou chorobou, dejte si pozor na některé plavecké styly – určitě vynechejte prsa a motýlka. Oba styly nejsou příliš přátelské k páteři a pánvi.
Pomoci může i infrasauna
Prohřátí těla, uvolnění svalů a vyčištění mysli – to jsou známé benefity saunování. Pro revmatické pacienty je vhodnější infračervená sauna, která prohřívá přímo tělo a jeho tkáně. Ta pomáhá krátkodobé úlevě od bolesti a zatuhnutí svalů, zároveň je díky svému principu dobře tolerovatelná. Studie provedená na pacientech s revmatoidní artritidou a Bechtěrevovou chorobou navíc nezaznamenala žádné nežádoucí účinky.
Důležité připomenutí
Ještě než se rozhodnete vyrazit na některou z wellness procedur, poraďte se se svým lékařem. Každý revmatik je trochu jiný a má nemoc v jiné fázi, a proto je nutné ujistit se, že je procedura pro vás vhodná.
Pokud si situaci chcete zjednodušit, můžete využít některý z programů pro revmatické pacienty, které nabízejí české lázně, nebo si nechat vystavit poukaz do lázní od svého revmatologa.
(jala)
Zdroj:
https://www.lazne-bochor.cz/cz//nemoci-pohyboveho-ustroji/artritida
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22806987/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18751709/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16882592/
https://www.healthcentral.com/article/best-exercises-ankylosing-spondylitis
https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/living-with/rheumatoid-arthritis-exercise-tips/
https://nass.co.uk/managing-my-as/exercise/swimming/