Novinky - revmatoidní artritida

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

S nadcházejícím jarem se blíží i období velkého úklidu. Ten může ale pro některé nemocné znamenat nepředstavitelnou překážku. Například lidé s artritidou díky své omezené hybnosti zkrátka nemohou vykonávat všechny činnosti tak efektivně jako zdraví jedinci.

Přinášíme proto několik tipů, jak velký jarní úklid zvládnout i s fyzickým hendikepem.

1. Určete si priority

Prvním tipem je rozvržení samotné práce. Je třeba se totiž rozhodnout, které části úklidu jsou nezbytné, a na ty se zaměřit. Vše ostatní může počkat. Dalším důležitým krokem je naplánovat si pořadí jednotlivých úkonů. Některé práce se totiž dělají lépe po ránu, jiné spíše později. Navíc změnou činností se také vystřídají jednotlivé části těla, takže žádná z nich nebude zatěžována příliš dlouho.

2. Uklízejte s rozumem

Vybrané činnosti není třeba zvládnout za jedno odpoledne. Pokud vám úklid bude trvat několik dní, nebo dokonce celý týden, nic hrozného se určitě nestane. Vaše zdraví je přednější.

3. Odpočívejte

Důležité je naplánovat si kromě samotných činností také pravidelné přestávky. Každých 15, 30 nebo 60 minut, zkrátka podle potřeby, si odpočinout. Nejen že znovu načerpáte energii, ale také toho zvládnete více. Odpočatý člověk totiž pracuje efektivněji.

4. Přiměřeně se oblečte

  • Základem při každém úklidu je vhodné pracovní oblečení. Pokud ale trpíte artritickými obtížemi, oblečte se teple, ale přitom pohodlně.
  • Zároveň zapomeňte na nošení těžších předmětů v kapsách. Ulevíte tak svým zádům i ramenům.
  • Vhodné je používat i cokoli, co vám pomůže přepravit těžší věci z bodu A do bodu B, například nástrojový vozík.
  • Pokud uklízíte větší prostor, je vhodné si jednotlivé čisticí prostředky nanosit do jednotlivých místností, abyste se vyhnuli jejich neustálému přenášení.
  • Velkým pomocníkem jsou i ergonomické nástroje, které jsou dlouhé a lehké, takže vám výrazně práci usnadní.
  • Na vysoká místa použijte spíše stupačku než žebřík, ze kterého lze poměrně snadno spadnout.

5. Chraňte své klouby

Při úklidu by artritici neměli příliš pevně držet hadry v ruce nebo je mít zapřené pouze o klouby. Místo hadříků je možné použít houbičky, které se daleko lépe drží a také ždímají. Nezapomeňte ani na rukavice – kromě kloubů ochrání i pokožku.

(kam)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2937 hodnocení - 2,9 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Stává se vám často, že vás bolest zad doslova vyřadí z provozu? Může se jednat o banalitu, která za pár dní pomine. Ale nezřídka jde o signál naznačující, že je v těle něco v nepořádku.
25. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: