Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?
19. 11. 2018Přestože se práce na počítači jeví jako jedna z nejjednodušších a nejméně náročných činností, pro lidi trpící revmatoidní artritidou může představovat noční můru.
Ruce v ohrožení
Ačkoliv revmatoidní artritida postihuje většinou velké klouby, výjimkou není ani to, že zasáhne zápěstí a drobné klouby na prstech. V takovém případě mezi její typické projevy patří například:
- otékání rukou,
- bolest a zatuhnutí kloubů,
- omezení hybnosti prstů.
Tři dobré rady
Bez práce na počítači se v současnosti neobejde většina povolání, a proto je velmi důležité, aby revmatik dbal na správné používání počítače, zejména klávesnice. Jen tak lze předejít zhoršování dosavadních obtíží, především chronickým bolestem kloubů na rukou.
- Vyberte si kvalitní klávesnici. Při výběru klávesnice si vyzkoušejte více typů, abyste zvolili takovou, která je pro vás skutečně pohodlná. Existují klávesnice s vyvýšenou středovou částí, s podložkami pod zápěstí i s různou tuhostí kláves, ovlivňující, jakou sílu budete muset při každém úderu vyvinout. Psaní mohou usnadnit také programy, které automaticky nabízejí nejčastěji používaná slova.
- K notebooku si kupte myš. Pracovat celý den na počítači jen pomocí malého touchpadu místo klasické myši je pro ruce velmi zatěžující. Snadno se mohou dostat do křeče, snižuje se jejich citlivost a pohyb kurzorem se stává nepohodlným a zdlouhavým. Řešením je proto klasická myš, která se vyrábí ve velkém množství tvarů a velikostí. Vyberte si takovou, která vašim prstům zajistí potřebnou oporu a pohodlí při práci. Užitečným pomocníkem může být také podložka k myši s gelovým polštářkem, který podpírá zápěstí.
- Věnujte pozornost uspořádání pracovního místa. Při práci s počítačem dodržujte zásady vzpřímeného sedu, nastavení správné výšky monitoru i uspořádání pomůcek na stole. Správnou pozici všech svalů a kloubů při práci na počítači podpořte kvalitní židlí s podpěrami loktů a ergonomickou podložkou pod nohy.
Úlevu přinese cvičení
Kromě výběru správných pracovních pomůcek nezapomeňte ani na pravidelné cviky zaměřené na zápěstí a klouby prstů na rukou. Pravidelně několikrát denně opakujte jednoduché pohyby, jako je ohýbání ruky, zatínání pěsti, přitahování jednotlivých prstů k sobě apod. Tyto cviky posilují svaly a zároveň ulevují od bolesti a zatuhlosti kloubů. Procvičené prsty pak zůstanou v dobré kondici, hbité a pohyblivé. Pokud si nevíte rady s konkrétními cviky, poradí vám s nimi ortoped nebo fyzioterapeut.
(pak)
Zdroje:
https://www.arthritis-health.com/blog/7-tips-managing-arthritis-office
https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/preventing-arthritis-in-the-hands#5