Novinky - revmatoidní artritida

Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Přestože se práce na počítači jeví jako jedna z nejjednodušších a nejméně náročných činností, pro lidi trpící revmatoidní artritidou může představovat noční můru.

Ruce v ohrožení

Ačkoliv revmatoidní artritida postihuje většinou velké klouby, výjimkou není ani to, že zasáhne zápěstí a drobné klouby na prstech. V takovém případě mezi její typické projevy patří například:

  • otékání rukou,
  • bolest a zatuhnutí kloubů,
  • omezení hybnosti prstů.

Tři dobré rady

Bez práce na počítači se v současnosti neobejde většina povolání, a proto je velmi důležité, aby revmatik dbal na správné používání počítače, zejména klávesnice. Jen tak lze předejít zhoršování dosavadních obtíží, především chronickým bolestem kloubů na rukou.

  1. Vyberte si kvalitní klávesnici. Při výběru klávesnice si vyzkoušejte více typů, abyste zvolili takovou, která je pro vás skutečně pohodlná. Existují klávesnice s vyvýšenou středovou částí, s podložkami pod zápěstí i s různou tuhostí kláves, ovlivňující, jakou sílu budete muset při každém úderu vyvinout. Psaní mohou usnadnit také programy, které automaticky nabízejí nejčastěji používaná slova.
  2. K notebooku si kupte myš. Pracovat celý den na počítači jen pomocí malého touchpadu místo klasické myši je pro ruce velmi zatěžující. Snadno se mohou dostat do křeče, snižuje se jejich citlivost a pohyb kurzorem se stává nepohodlným a zdlouhavým. Řešením je proto klasická myš, která se vyrábí ve velkém množství tvarů a velikostí. Vyberte si takovou, která vašim prstům zajistí potřebnou oporu a pohodlí při práci. Užitečným pomocníkem může být také podložka k myši s gelovým polštářkem, který podpírá zápěstí.
  3. Věnujte pozornost uspořádání pracovního místa. Při práci s počítačem dodržujte zásady vzpřímeného sedu, nastavení správné výšky monitoru i uspořádání pomůcek na stole. Správnou pozici všech svalů a kloubů při práci na počítači podpořte kvalitní židlí s podpěrami loktů a ergonomickou podložkou pod nohy.

Úlevu přinese cvičení

Kromě výběru správných pracovních pomůcek nezapomeňte ani na pravidelné cviky zaměřené na zápěstí a klouby prstů na rukou. Pravidelně několikrát denně opakujte jednoduché pohyby, jako je ohýbání ruky, zatínání pěsti, přitahování jednotlivých prstů k sobě apod. Tyto cviky posilují svaly a zároveň ulevují od bolesti a zatuhlosti kloubů. Procvičené prsty pak zůstanou v dobré kondici, hbité a pohyblivé. Pokud si nevíte rady s konkrétními cviky, poradí vám s nimi ortoped nebo fyzioterapeut.

(pak)

 

Zdroje:

https://www.arthritis-health.com/blog/7-tips-managing-arthritis-office

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/preventing-arthritis-in-the-hands#5

Hodnocení článku:
(4029 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.
16. 8. 2018 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: