Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
Jak na to?
Nástroje s pogumovanou rukojetí – určitě si je pořiďte, lépe se drží a nepůsobí křeče. Existují i speciální šetrné náprstky pro osoby s postižením kloubů. Nenavlékají se na prst, ale drží se v ruce – připomínají malé veslo. U nás zatím nejsou běžně k dostání, ale dají se objednat přes internet v zahraničních obchodech pro milovníky vyšívání. Hledejte "hand-held thimble" nebo "quilting paddle".
Samootvírací nůžky s dlouhou rukojetí – stačí jemně stisknout jejich rukojeti k sobě a zavřou se. Poté jen povolte stisk a otevřou se. Jsou vhodné při otocích a bolestech kloubů. Běžně se dostanou ve zdravotnických potřebách nebo protetice.
Šicí stroj – pokud to jde, nezdráhejte si jím usnadnit si práci.
Rukavice – vyzkoušejte práci v nich, omezíte tak riziko poranění a přenosu vibrací z opakovaných pohybů na klouby.
Péče – mějte ruce v teple a často si je masírujte. Pokud trpíte artrózou palcového kloubu, tento se dá velmi dobře tejpovat neboli ovázat speciální páskou. Poradí vám na rehabilitaci.
Informace – nestyďte se poradit se s revmatologem nebo s rehabilitační sestrou, řadu pomůcek pro usnadnění denních činností seženete ve zdravotnických potřebách.
Všeho s mírou
Naslouchejte tomu, co vám říká tělo. Při zhoršení bolestí si odpočiňte a vyšívání na několik dní odložte. Při akutním zánětu, který se projeví zarudnutím a otokem, by měly být ruční práce úplně tabu.
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí.
Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?
Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
Ačkoliv „revma“ je běžně dáváno do souvislosti s vyšším věkem, toto spojení není zcela namístě. Typickým příkladem je juvenilní idiopatická artritida, která je jedním z nejčastějších revmatických onemocnění u dětí.