Ergoterapie není „jen“ léčba prací
10. 6. 2009Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
cvičit a také pracovat se vyplatí.
Ergoterapie nejen pro handicapované
Název ergoterapie pochází z řeckého ergon (práce) a therapia (léčení). Jde o léčebnou metodu, která je určena osobám s nějakým druhem postižení – chronické nemoci typu RA a bechtěreva nevyjímaje.V rámci ergoterapie je důležitý nácvik samostatnosti a soběstačnosti v běžných denních aktivitách (oblékání, osobní hygiena, konzumace jídla, telefonování), ale i používání kompenzačních a technických pomůcek, které mohou usnadnit život i těm, kdo ještě nemají velké potíže nebo nemají deformované klouby. Tyto pomůcky ergoterapeut vybere na míru a naučí používat je správně v běžném životě.
Výhody ergoterapie:
- Zvýší celkové povědomí o nemoci (zejména revmatoidní artrtidě).
- Poradí s možnostmi cvičení a relaxace, s výběrem vhodných pomůcek.
- Zvýší sebeobslužnost.
- Sníží deprese, dodá sebedůvěru a pocit, že člověk např. s RA není osamocen.
- Sníží podstatně bolestivost kloubů.
- U revmatiků se věnuje velká pozornost práci se speciálními pomůckami, např. v kuchyni.
- Nácvik použití ruky např. s dlahou (psaní či práce na PC).
- Cvičení podle druhu omezení klienta, ale vždy v kombinaci s relaxačními metodami.
- Nacvičení správného sezení odlehčujícího a šetřícího klouby.
- Použití a výběr pomůcek, které jsou vhodné při určitém druhu pohybového omezení.
- Ruční práce s různými materiály – velmi často se používá výtvarná činnost (práce s papírem, textilem, dřevem, modelování, navlékání korálků, malování hedvábí nebo práce s keramikou).
Ergoterapeuta hledejte nejen v lázních
Ergoterapii jako součást léčby najdete v různých rehabilitačních, lázeňských nebo sociálních zařízeních (domovy důchodců apod.). Je součástí ucelené (komplexní) rehabilitace, takže kontakty můžete nalézt právě na rehabilitačních odděleních ve vašem městě.
Dobrý pomocník i rádce
Úlohou ergoterapeuta je nejen nacvičení správného „chování kloubu“, ale velkým cílem je naučit klienta s pohybovým omezením zvládat dennodenní situace tak, aby nebyly postižené klouby ani příliš přetěžovány, ale aby nebyly ani neaktivní. Proto se vždy obraťte na zkušeného ergoterapeuta, kterého si můžete i ve svém okolí vyhledat na stránkách www.ergoterapie.cz.(jnl)
Zdroje: www.arthritis.org/self-help-program.php
cs.wikipedia.org/wiki/Ergoterapie
www.ergoterapie.org