Novinky - revmatoidní artritida

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.

Dosažení remise onemocnění u pacientů s revmatickou artritidou má nejen tzv. sociálně-ekonomický význam pro společnost, ale i pro konkrétní jedince s touto nemocí. Ukazují to výsledky rakouské studie prezentované v Římě na EULAR 2010, výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu.

Souvislost mezi revmatem a produktivitou práce

Revmatoidní artritida (RA) jako chronické onemocnění má bohužel dlouhodobý dopad na funkčnost pacientů a jejich schopnosti, které ovlivňují jejich pracovní život. „Výsledky studie ukázaly, že dosažení dlouhodobé remise je užitečné, zejména ze sociálně-ekonomického hlediska, protože snižuje nemocnost pacientů,” říká dr. Helga Radnerová z Lékařské univerzity ve Vídni.

Klidový stav jako cíl

Proto by remise měla být cílem. Rakouská studie na 356 pacientech zkoumala čas promeškaný v práci a kvalitu života, jako jsou mobilita, osobní péče, nepohodlí, úzkost, deprese a podobně. Tato analýza prokázala statisticky významné rozdíly mezi pacienty s  revmatoidní artritidou, kteří dosáhli remise onemocnění, a těmi, u nichž se klidová fáze nedostavila. Jednodušeji řečeno, remise má pozitivní vliv na zlepšení kvality života. Proto by remise měla být cílem každého pacienta.

Revmatické onemocnění a sexuální život

Na kongresu EULAR 2010 byly prezentovány i zajímavé výsledky další, tentokrát francouzské studie. Ta mapovala vztah nemocných RA a jejich citové vztahy a sexuální život. Podle tohoto výzkumu nemoc negativně ovlivňuje obě uvedené oblasti života.

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace. „Pacienti se ale bohužel zdráhají o těchto problémech hovořit i se svým lékařem,“ komentuje to dr. Gisela Kobeltová, hlavní autorka studie.

Přitom výsledky obou studií hovoří jasně: emocionální aspekty onemocnění u lidí s revmatoidní artritidou se v době remise stabilizovaly. To je pro tyto pacienty určitě přínosné. I proto se o jakýchkoli potížích spojených s onemocněním vyplatí mluvit s ošetřujícím lékařem. Může vám pomoci s jejich řešením.

(aši)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(3345 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Mýty o revmatu: znáte je?

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je tomu i u revmatických zánětů. Platí například, že revma je nemocí starých a bolí při něm jenom klouby?
3. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Je známo, že mysl je silným spojencem v boji s řadou nemocí, revmatické choroby nevyjímaje. Projevy onemocnění se často zhoršují stresem, a proto se na úspěchu léčby nemalou měrou podílí i duševní pohoda pacienta. V případě dětí to platí dvojnásob.
25. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.
28. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: