Novinky - revmatoidní artritida

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku "nepřilepšíme", důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Pro sílu a růst

Klouby ke svému správnému fungování potřebují hlavně tři následující složky: "céčko" se podílí na obnově a růstu chrupavky. Vitamin D řídí vstřebávání vápníku pro silné kosti a vitamin K spolu s "déčkem" pomáhá tělu vstřebávat vápník. Vitaminy si tělo neumí samo vyrobit, přijímáme je pouze ve stravě. Jenže v zimě jíme méně ovoce a zeleniny, proto se může stát, že tělu začnou některé tyto látky chybět. Nejlepší prevencí je proto sestavení pestrého jídelníčku, ve kterém jsou vitaminy hojně zastoupeny:

  • ovoce a zelenina,
  • obiloviny, luštěniny,
  • mléčné výrobky,
  • vejce,
  • ryby,
  • kuřecí a jiné kvalitní maso.

Na talíři by se také alespoň dvakrát týdně měla objevit ryba, z toho jednou ryba tučná (losos, makrela, čerstvý tuňák). Toto maso je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků.

Rybí tuk?!

O prospěšných účincích rybího tuku věděly už naše prababičky. Pryč jsou však doby, kdy se tato „lahůdka“ podávala po lžících. V dnešní době je v lékárnách k dispozici široká nabídka doplňků stravy s obsahem tzv. omega-3 mastných kyselin, které rybí tuk v čisté podobě nahrazují. Tyto specifické mastné kyseliny zlepšují prokrvení kloubní tkáně a pozitivně působí na mozek a srdce. V oleji z tresčích jater se sice nachází nižší podíl omega-3 mastných kyselin, obsahuje však navíc i vitaminy A a D.

Mocná zbraň glukosamin

Glukosamin a chondroitin se přirozeně vyskytují v chrupavkách našeho těla. Jejich úkolem je zajišťovat správnou funkci kloubů. Kolagen zase pomáhá obnovovat povrch kloubů. Kombinace těchto tří složek spolu s vitaminy se běžně nachází ve speciálních doplňcích stravy určených pro kloubní výživu. A protože kvalitní přípravky nejsou právě levné, určitě udělají radost i pod vánočním stromkem. Ovšem u některých lidí glukosamin může zvýšit hladinu cukru v krvi, takže pokud trpíte cukrovkou, poraďte se o jeho užívání se svým lékařem. Opatrní by měli být i ti, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, glukosamin může ovlivňovat srážlivost krve. Vyskytnout se mohou i alergické reakce, v tom případě vyhledejte lékařskou službu.

Co ještě klouby ocení

Kloubům prospějete i provedením určitých úprav životního stylu. Takže máte-li nadváhu, pokuste se zhubnout, zmírní se přetížení kloubů. Zařaďte do svého života i šetrný pohyb, jako je plavání či svižná chůze. Cvičení posílí vaše svaly, uvolní ztuhlé klouby a zabrání úbytku kostní hmoty. A hlavně přestaňte kouřit a zahajte odvykací program. Kouření kloubům škodí!

    (hkh)

    Zdroj: www.telegraph.co.uk

    Hodnocení článku:
    (2903 hodnocení - 3,2 z 5)

    Další doporučené články

    Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

    Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

    Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?
    18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
    Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

    Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

    Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
    30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
    Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

    Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

    Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
    28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
    Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

    Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

    Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
    2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
    Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

    Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

    Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
    5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
    Inzerce: