Novinky - revmatoidní artritida

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.

V první řadě je nutné připomenout, že během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují mimo jiné i funkci imunitního systému. Z toho plyne, že těhotenství má vliv i na průběh autoimunitních onemocnění. Vliv těhotenství na průběh psoriázy je však značně nevyzpytatelný. Jako dobrou zprávu je možno vnímat, že u více než poloviny žen dochází ke zlepšení jejich stavu. Jedna pětina žen nepociťuje změny průběhu onemocnění a bohužel u zbývající přibližně pětiny žen se projeví zhoršení choroby. Po porodu je pak obvykle pozorován návrat k původnímu stavu nemoci.

Mohu během těhotenství pokračovat v léčbě?

Cílem lékařů je obecně stabilizovat stav pacientky, aby mohla vysadit systémově působící léky. Většina z nich je totiž v těhotenství a při kojení kontraindikována. U každého z těchto typů léků pak existuje doporučená doba, která má být dodržena, než se žena po jeho vysazení pokusí otěhotnět. Tato lhůta se v případě cílené biologické léčby pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců.

Tento přístup však není možné využít u všech pacientek s psoriázou a pak je namístě jednotlivě posuzovat přínosy a rizika vysazení/ponechání léčby. V zásadě lze říci, že v opodstatněných případech je možné s cílenou biologickou léčbou pokračovat i během těhotenství a kojení. Obvykle se k tomuto řešení přistupuje u pacientek, které trpí těžkou formou psoriázy, kterou není možné dostat pod kontrolu bez tohoto typu léčby. Naštěstí už jsou v současné době na trhu léky s dobrým bezpečnostním profilem, které je možné těhotným ženám doporučit, je-li léčba během těhotenství nezbytná.

Jaké léky na psoriázu v době těhotenství

Cílené léky, používané při léčbě těchto těžkých forem psoriázy, obsahují obvykle protilátky proti látkám, které v těle podporují rozvoj zánětu. Protože v počátcích těhotenství (během prvních dvou trimestrů) protilátky neprocházejí přes placentu, předpokládá se, že jejich podání je bezpečné.

Zároveň jsou ale v současné době k dispozici i léčivé přípravky, které obsahují molekuly s vhodně modifikovanou strukturou, která zajišťuje minimální přenos přes placentu. K léčbě těhotných žen jsou tedy nejvhodnější. S léčbou je pak možné pokračovat i během třetího trimestru. Rodiče by měli o této skutečnosti informovat dětského lékaře, který vhodně upraví očkovací plán miminka. Konkrétně očkování vakcínami, které obsahují živé oslabené patogeny.

Bude mé dítě také trpět lupénkou?

Bohužel, existuje riziko, že i vaše dítě bude trpět lupénkou, neboť psoriáza je autoimunitní geneticky podmíněnou chorobou. Jinými slovy, potomek po svých rodičích dědí určitou genetickou predispozici k této chorobě. K propuknutí nemoci ale přispívají i další vlivy, které na daného jedince působí, například různé infekce, životní styl a podobně. U dětí rodičů, kteří lupénkou trpí, je proto skutečně zvýšené riziko, že i ony budou tuto chorobu mít. Zároveň je podstatné vědět, že se nejedná o chorobu infekční. Žádný člověk se tedy nemůže psoriázou nakazit například dotykem (třeba když rodič má ložiska lupénky na rukou atd.) či kapénkovou infekcí apod. Alespoň v tomto ohledu nemusí mít maminky o své novorozené miminko strach. 

Psoriáza, cílená biologická léčba a kojení

Ani s kojením se nemusí maminky trpící psoriázou rozloučit. Některé biologické léky mohou v určité míře přecházet do mateřského mléka a u řady z nich je opět určena doba, po kterou by se od ukončení léčby nemělo kojit. Na druhou stranu existují i taková léčiva, u nichž je přechod do mateřského mléka minimální, a je tedy možné je využít i během kojení. Mimo to existuje opodstatněný předpoklad, že tyto látky jsou díky svému proteinovému charakteru v trávicím traktu dítěte rychle rozloženy.

Ženy trpící psoriázou a uvažující o mateřství by si měly být vědomy tří důležitých skutečností.

  1. Psoriáza sama o sobě nebrání možnosti otěhotnět.
  2. Těhotenství je dobré plánovat.
  3. Plány na otěhotnění je nezbytně nutné konzultovat s lékařem a společně vytvořit nejvhodnější léčebnou strategii.

(eub)

Zdroje a použitá literatura:

https://www.solen.cz/pdfs/der/2019/02/02.pdf

https://www.prolekare.cz/casopisy/cesko-slovenska-dermatologie/2019-4-12/soucasny-stav-moderni-lecby-psoriazy-aktualizovana-doporuceni-cds-jep-k-cilene-lecbe-zavazne-chronicke-psoriazy-118891

Hodnocení článku:
(913 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatiky ohrožuje podzimní deprese. Jak s ní bojovat?

Revmatiky ohrožuje podzimní deprese. Jak s ní bojovat?

Revmatoidní artritida coby chronické onemocnění ovlivňuje řadu oblastí života. U některých jedinců může být dokonce příčinou rozvoje deprese. Chmury hrozí zejména v období podzimu, kdy se výskyt poruch nálady zvyšuje obecně. Jak tomu nepropadnout a zůstat pozitivní?
2. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Jídelníček u revmatoidní artritidy

Jídelníček u revmatoidní artritidy

Miliony lidí trpí bolestmi a otoky kloubů způsobenými artritidou. V současné době se na základně nových studií zjistilo, že právě úprava jídelníčku může průběh revmatoidní artritidy příznivě ovlivnit.
20. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: