Novinky - revmatoidní artritida

Chcete být člověku s artritidou užiteční? Zjistěte, s čím doopravdy potřebuje pomoci

Chcete být člověku s artritidou užiteční? Zjistěte, s čím doopravdy potřebuje pomoci

Lidé trpící artritidou mají v závislosti na typu a závažnosti svého postižení různé zdravotní, osobní i emoční potřeby. Jejich nemoc může být natolik závažná, že se neobejdou bez pomoci svého okolí. Má-li být tato pomoc účinná, je třeba ji zacílit správným směrem.

Skutečná pomoc

Nejčastěji je třeba dojít na nákup, pomoci uvařit a uklidit, nebo prostě udělat takovou banalitu, jakou se může zdát otevření sklenice s okurkami či marmeládou. Poměrně často vyžadují postižení lidé asistenci při hygieně, oblékání nebo třeba vstávání z postele. Někdy výrazně pomůžete jen tím, že s nemocným zajedete na pravidelnou prohlídku k lékaři, na rehabilitaci nebo mu dojdete se složenkami na poštu.

Šikovné pomůcky

Pomáhat mohou nejen lidé, ale i věci. Zkuste člověku s artritidou třeba nainstalovat zvýšené záchodové prkénko, sedátko do vany nebo madlo do sprchového koutu. Uspět můžete i se smetáčkem a lopatkou s dlouhou rukojetí, případně se speciálními dlouhými kleštičkami na zdvihání spadlých předmětů. Může vám to připadat legrační, ale pro člověka, který se nedokáže ohnout bez mučivých bolestí, jsou takové klíšťky k nezaplacení.

Nejde jen o fyzickou pomoc

Nezapomínejte, že lidé trpící artritidou užívají řadu léků. Rozdělte je do pořadače, ať na ně nemusí tolik myslet. Někdy ovšem pomůžete nejvíc, když podpoříte duši nemocného. Osamělost je snad vždy horší než nemoc sama. Takže i vaše pouhá přítomnost a to, že s pacientem budete mluvit o docela běžných věcech nebo ho vezmete mezi přátele, udělá největší službu.

Pečujte, ale neřiďte

Všechny tyto rady, jak pomoci lidem s artritidou, spojuje jedna společná důležitá věc – účelem pomoci je podpořit nemocného v tom, aby byl co nejvíce nezávislý na jiných a měl svůj život co nejvíce ve svých rukou. Jako lidé, kteří se starají o své bližní, budete mít jistě často pocit přepracovanosti, únavy a frustrace a častokrát budete v pokušení dělat rozhodnutí za nemocného, místo abyste je dělali s ním nebo mu s nimi pomáhali. A právě odolání tomuto pokušení je tím nejdůležitějším momentem, ve kterém byste neměli udělat chybu.

(omat)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3058 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
21. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: