Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
Přítel na čtyřech kolech
Revmaticky nemocným přináší starosti už samotná dlouhá cesta k vysněnému letovisku. Pokud nepoletíte letadlem, je vhodné mít své nebo půjčené, ale každopádně ideálně vybavené auto. Zatímco pohybově neomezení lidé přemýšlí při výběru automobilu hlavně o velikosti, stylu a ceně, lidé s revmatickým onemocněním musí zvážit řadu jiných aspektů, a to především:
co nejsnadnější a nejméně bolestivý nástup a výstup,
co největší pohodlí při jízdě vzhledem k fyzickému omezení.
Dnešní doba nabízí mnoho vymožeností, které dělají z obyčejného auta „k artritidě přátelský“ dopravní prostředek.
Váš automobil by měl mít například:
posilovač řízení,
elektrické ovládání oken,
centrální zamykání,
startovací kartu namísto klíče,
pohodlná a snadno nastavitelná sedadla,
velký úložný prostor,
praktické úchytky a madla,
ne příliš robustní a těžké dveře.
Ideální ubytování i zábava
Správný výběr hotelu může dovolenou s revmatickým onemocněním také v mnohém usnadnit a zpříjemnit. Vaše ubytování by mělo být co nejblíže od místa, kde budete chtít trávit nejvíc chvil – tedy například od pláže, bazénu, centra města nebo restaurace. Samozřejmostí by měla být každodenní možnost zábavné formy pohybu, jako je plavání v bazénu nebo turistika.
Cestovní agentury jsou dnes již připraveny na speciálnější požadavky ze strany svých klientů, proto se před nimi nebojte svá přání vyslovit. Vždyť dovolená má představovat relaxaci a zajímavé zážitky, nikoliv obavy a utrpení!
Cvičení jogínských ásan vás zbaví nejen stresu. Dokáže totiž pomoci i v případě, že trpíte revmatoidní artritidou. Pro nemocné je cvičení často nepříjemné, protože při něm cítí bolest a ztuhlost kloubů. Právě pohyb je ale jedním z nejlepších prostředků, jak s revmatoidní artritidou zatočit.
Většina z nás si s pojmem artritida v první řadě spojí onemocnění kloubů. U té revmatoidní však mohou být autoimunitním procesem zasažené i další orgány.
Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.