Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.

Neexistuje jeden specifický test, který by revmatoidní artritidu jednoznačně prokázal. Lékař tak musí zhodnotit mnoho příznaků a symptomů a vyloučit i jiné příčiny zánětu kloubů. Které to mohou být? 

  • Osteoartróza (někdy též osteoartritida). Od revmatoidní artritidy ji lze často nejlépe odlišit důkladným vyšetřením a probráním vašich nynějších i dřívějších obtíží. Postihuje často jiné klouby a chybějí známky zánětlivé reakce.
  • Infekční artritida. Je zvažována jako příčina bolesti kloubů, zejména pokud ji provází horečka. Při podezření je třeba odebrat vzorek z kloubní tekutiny pro bakteriální vyšetření, které může infekční artritidu potvrdit, případně vyloučit.
  • Lymská borelióza. Nemoc přenášená klíšťaty je sice infekční, ale vyšetření kloubní tekutiny bývá často negativní. Pokud jste se pohybovali v rizikových místech, kde se klíšťata vyskytují, raději to lékaři sdělte.
  • Séronegativní spondyloartritida. Jedná se o skupinu onemocnění, která se od revmatoidní artritidy odlišují. Jednak klinickými příznaky ale i tím, že při vyšetření krve bývá negativní tzv. revmatoidní faktor, bílkovina typická pro revmatoidní artritidu. 
  • Fibromyalgie. Jde o zvláštní onemocnění, při kterém bolí mnoho kloubů těla. Vyšetření však neodhalí známky zánětlivého procesu, kontrola krve i zobrazovací metody bývají též negativní. 

Jen skoro stejné

Revmatoidní artritida a osteoartróza se často pletou. Jde totiž o onemocnění, jež se projevují velmi podobně. Mezi společné příznaky patří například:

  • bolestivé a ztuhlé klouby,
  • jejich omezená pohyblivost,
  • teplo a citlivost v postižené oblasti,
  • obtíže, které jsou horší ráno.

Každá nemoc má ale jinou příčinu. Revmatoidní artritida je chorobou autoimunitní, náš vlastní imunitní systém napadá měkkou tkáň kloubu. Osteoartróza je naopak nemocí degenerativní, kdy dochází k rozrušování kloubní chrupavky.

Přesnější rozdíly

Revmatoidní artritida. Je to systémové onemocnění a ovlivňuje celé tělo, nejen klouby. Mezi časné příznaky proto patří i zvýšená teplota, intenzivní únava a bolesti svalů. Zánět obvykle začíná na malých kloubech, například prstů. Pokud nemoc postupuje, může postihnout i větší klouby, třeba kolenní nebo ramenní. Jedná se také o onemocnění symetrické, příznaky tedy lze pozorovat na obou stranách těla zároveň.

Osteoartróza. Je jedním z nejčastějších postižení kloubů. Dochází k degeneraci kloubní chrupavky, ale typicky se neobjevují systémové, tedy celkové příznaky. Při této chorobě často dochází k růstu tzv. osteofytů čili kostních výrůstků. Jsou reakcí na poškození kosti pod chrupavkou. Na rozdíl od revmatoidní artritidy nebývá typicky oboustranná. Může se to sice stát, ale i tak jsou většinou bolesti na jedné straně horší. Nejčastěji postihuje osteoartróza páteř, kyčelní a kolenní kloub.

Cesta ke konečnému verdiktu 

Stanovit správnou diagnózu může být v případě revmatoidní artritidy velmi obtížné. Pokud se u vás některé příznaky objeví, měli byste navštívit svého lékaře. Co vás v ordinaci čeká?

  • Důkladné tělesné vyšetření se zaměřením na otoky a pohyblivost kloubů.
  • Jmenování všech obtíží. Lékař se bude vyptávat a je nutné zmínit veškeré zdravotní problémy, nejen ty, které vám připadají důležité. Pomůžete tak lékaři se správnou diagnózou.
  • Vyšetření krve. Může pomocí určitých nálezů, jež se u revmatoidní artritidy typicky vyskytují, přispět k potvrzení nemoci. Jedná se například o kontrolu krevní sedimentace, ukazatelů zánětu (C reaktivní protein), krevního obrazu a vyšetření tzv. revmatoidního faktoru – ten bývá pozitivní až u poloviny pacientů s revmatoidní artritidou. 
  • Absolvování zobrazovacích vyšetření. Lékař může doporučit například rentgen, ultrazvuk či magnetickou rezonanci. Pomáhají rozlišit mezi jednotlivými typy artritid a mohou být také používány ke kontrole postupu vašeho onemocnění.

(cean)

Zdroje:
www.healthline.com
www.physio-pedia.com
www.nhs.uk

 

Hodnocení článku:
(3233 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Slunce a léky na revma si nerozumí

Slunce a léky na revma si nerozumí

Sluneční paprsky umí nejen potěšit, ale také potrápit – spálenou kůži zná většina z nás. Problémem ale může být i tzv. fototoxicita.
1. 7. 2012 Revmatoidní artritida
Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
1. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: