Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.

Ke specialistovi do tří měsíců

Pacient, u kterého se objeví známky artritidy (zánětu kloubu), by měl být co nejdříve vyšetřen specialistou – revmatologem. Ideální je přijít k lékaři do tří měsíců od prvních obtíží. Revmatolog dokáže pomocí laboratorních a zobrazovacích metod určit, zda se jedná o počínající stadium revmatoidní artritidy. Rentgenové vyšetření není v časných stadiích nemoci dostatečně průkazné, přednost tedy dostává ultrazvuk nebo magnetická rezonance.

Několikastupňová léčba

U pacienta s prokázanou revmatoidní artritidou je vhodné zahájit léčbu okamžitě. Prvním krokem je utlumení bolesti. U více než poloviny pacientů je dosaženo výrazného zmírnění příznaků nemoci při nitrokloubní aplikaci léků ze skupiny kortikosteroidů. Pokud se příznaky nemoci nezmírní ani poté, další volbou jsou takzvané DMARDs (léky modifikující nemoc). Ty dokážou nemoc zastavit a dosáhnout jejího ústupu. Při jejich užívání nedochází k dalšímu poškozování kloubů a někdy je možná i obnova jejich funkce. Vždy je ale nutné léčit počáteční stadium nemoci, dokud ještě nedošlo k výraznému poškození kloubů.

Revmatoidní artritida mýtů zbavená

Rozvoj revmatoidní artritidy lze tedy za určitých podmínek zastavit. To ale nestačí. Dalším důležitým krokem jsou možnosti prevence. Lékaři se proto snaží dostat do povědomí běžné populace informace o prvních varovných signálech, které mohou na revmatoidní artritidu upozornit. Jejich práci jim ale ztěžují různé mýty, které kolem této nemoci vznikly. Mnoho lidí si například stále myslí, že revmatoidní artritida je nemocí starých lidí, že neexistuje účinná léčba nebo že sice vede nevyhnutelně k deformitám těla, ale nezvyšuje riziko úmrtí.

To, co možná v minulosti zčásti pravda byla, dnes již neuspěje. Za poslední desetiletí totiž znalosti o nemoci velmi pokročily a díky nim se její léčba stala mnohem účinnější a dostupnější. Proto se svými bolestmi kloubů neváhejte navštívit lékaře. Rozhodně vám má co nabídnout.

(vesa)

Zdroj:

    www.medicalnewstoday.com
Hodnocení článku:
(3291 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Ani při vaření nemusí klouby bolet

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
19. 5. 2009 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: