Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.

Jakými prostředky lze proti této nemoci bojovat?

Bolest souvisí s duševnem

Mohlo by se zdát, že nejsnadnějším způsobem, jak pacientům s fibromyalgií ulevit, je doporučení léků proti bolesti. Samotná analgetika však většinou nepomáhají dostatečně. Nejčastěji se příznivě uplatní až jejich kombinace s léky, které určitým způsobem mění hladinu chemických látek v mozku, jejichž hodnoty jsou u fibromyalgie pozměněny. Ačkoliv by to mohlo být překvapivé, jedná se například o léky užívané u deprese nebo úzkostných stavů. Zase tak zarážející to ale není, uvědomíme-li si, že fibromyalgie je choroba, která s psychikou ve svém počátku i průběhu více či méně souvisí.

Co nejméně stresu

Z dokázané skutečnosti, že fibromyalgie může být vyvolána stresem a při duševně vypjatých situacích se její průběh zpravidla zhoršuje, vyplývá další taktika léčby – psychoterapie, redukce stresu pomocí nejrůznějších relaxačních technik, pěstování kvalitního spánku – to vše hraje u zmírnění projevů tohoto onemocnění velmi podstatnou roli. Stejně tak se zkouší další alternativní metody, jako je akupunktura, masáže nebo jóga, které však fungují u každého jednotlivce různě úspěšně.

Léčba fibromyalgie je značně individuální. Někomu pomůžou ty, jinému zase ony léky. Nejpodstatnější však zůstává udržení si duševní pohody, přestože to u onemocnění, jako je fibromyalgie, nebývá právě nejjednodušší. Proto je dobré nebát se poradit se s odborníky, jako jsou psychologové nebo psychiatři.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3945 hodnocení - 2,9 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
1. 11. 2011 Revmatoidní artritida
S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
23. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: