Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
Voda nejen v létě
Obyčejná chůze v bazénu hlubokém pod úroveň pasu redukuje váhu působící na klouby o 50 % oproti chůzi po pevné zemi. Vhodnou aktivitou je též vodní aerobic, při kterém rozhýbete ruce i nohy ve vodě, která vám bude sahat akorát po prsa – na klouby zde působí o 75 % menší zátěž než při klasickém aerobiku „na souši“. Pokud rádi plavete, vyzkoušejte to! Tento pohyb totiž vyžaduje aktivitu bezmála celého pohybového aparátu, navíc posílíte i oběhový systém a srdce.
Rozjeďte to na greenu
Golf je elegantní sport, při kterém se projdete v přírodě, pročistíte si hlavu od starostí a ještě protáhnete ramena, zápěstí a ruce. Jen samotná chůze po měkkém trávníku je velmi prospěšná a přispívá k redukci bolesti. Před startem nezapomeňte na rozcvičku – stoupněte si a opatrně otáčejte tělem, jako byste chtěli odpálit míček. K rozehřátí použijte nejprve lehké hole a postupně přejděte k těžším.
Kolo je věčné
Pokud je golf zaměřen spíše na horní polovinu těla, u cyklistiky je tomu právě naopak.
Abyste předešli nadměrnému namáhání kloubů, nastavte si sedlo tak, aby i při sešlápnutí pedálu k zemi bylo vaše koleno stále mírně ohnuté.
Před startem si nasaďte rukavice, které budou mírnit otřesy při jízdě v terénu. Šetříte tak nejen prsty, ale i zápěstí a lokty, kam se vibrace přenášejí.
Doporučujeme vybírat si zejména upravené cyklostezky.
Skupinové protahování těla
K provozování pilates stačí jen podložka a zkušený lektor, který vám ukáže cviky vhodné i pro revmatiky. Od této aktivity si můžete slibovat protažení a posílení celého těla včetně páteře. V pilates, stejně jako v jiných sportech, ovšem platí: nikdy se nepřepínejte a provádějte cviky jen do té míry, že necítíte nepohodlí nebo bolest. Jestliže vám vyhovuje pomalejší tempo, navštivte hodiny jógy, které zvýší vaši pružnost, sílu a ještě pozitivně naladí mysl.
S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
Se zvyšujícím se věkem se klouby opotřebovávají, omezuje se jejich pohyblivost. Kloubní náhrady jsou tak šancí, jak být i ve stáří mobilní a bez bolestí. Vědce nyní zajímá, zda jsou revmatoidní artritici nějak znevýhodněni oproti lidem s osteoartrózou.
Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.