Novinky - revmatoidní artritida

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří. 

1. chyba: nevyhledání odborné péče

Při potížích s klouby zavítá každý nejdříve do ordinace praktického lékaře. Ten předepíše léky na bolest a doporučí návštěvu revmatologa. Je chybou toto doporučení nevyužít – revmatolog má cenné odborné zkušenosti, a dokáže tak zvolit účinné a bezpečné léky šité na míru každému nemocnému.

2. chyba: zlenivění 

I přes bolest a únavu byste neměli rezignovat na pohyb. Je prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Vhodnou aktivitu ale raději vždy konzultujte se svým lékařem. Často doporučované jsou chůze a vodní aerobik.

3. chyba: vynechání lékařské kontroly

Přestože máte pocit, že vás nemoc momentálně neobtěžuje, nevynechávejte pravidelné kontroly. Monitorování průběhu onemocnění, účinnosti léčby a výskytu nežádoucích účinků je pro lékaře stěžejní. Nezřídka dochází na základě výsledků kontrol k úpravě dávkovacího schématu.

4. chyba: neužívání předepsaných léků

Nemáte bolesti? Medikamenty nikdy samovolně nevysazujte. Moderní léky účinně tlumí bolest, zároveň ale zabraňují i nevratnému poškození kloubů. Při lajdáckém užívání hrozí skokové zhoršení zdravotního stavu a v extrémních případech mohou "lékové prázdniny" skončit až invaliditou!

5. chyba: smíření se s depresí

Revmatoidní artritida bývá nepředvídatelná a bolestivá. Nepřijímejte však depresi jako její nedílnou součást. Trpíte-li delší dobu špatnou náladou a skleslostí, vyhledejte lékaře. Kde nepomůže dobré slovo, tam zaberou antidepresiva.

Nyní již víte, že nemoc máte částečně i ve svých rukou. Záleží jen na vás, zda výše uvedená doporučení dodržíte, či vám revmatoidní artritida bude život ztrpčovat i nadále.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2973 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jak si usnadnit vaření, když bolí klouby

Jak si usnadnit vaření, když bolí klouby

S revmatoidní artritidou může být práce v kuchyni ošidná. Měli byste jíst zdravě, ale co dělat, když i krájení zeleniny je unavující a bolestivé, hrnce příliš těžké a postávání u linky vám také způsobuje bolest? Nezoufejte – nabízíme pár tipů, jak chystat pokrmy rozumně a bezpečně.
10. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: