Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především klouby pánve, páteře, hrudníku, ramenou a kyčlí. Ušetřeny však nebývají ani další klouby. Autoimunitní zánět také často zasáhne oči a způsobuje nesnesitelnou únavu. Moderní léčba si alespoň s příznaky nemoci naštěstí dokáže poradit. Průběh tak bývá účinnou terapií značně zpomalen a postižení jedinci se díky tomu dožívají vysokého věku.
Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky. Ty mají samozřejmě své nezastupitelné místo. Tato léčba ale nemusí být vždy uspokojivě účinná, navíc se při ní mohou vyskytovat nepříjemné nežádoucí účinky.
V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce. U některých se to může projevit dalšími nabranými kilogramy, pro jiné je to ještě horší.
Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
Revmatoidní artritida ale i osteoartritida postihují často zánětlivým procesem drobné klouby ruky. Než dojde k deformaci ruky, je možné využít řadu léků (zejména imunosupresiva a biologickou léčbu). V případě, že je ale už ruka deformována, přicházejí na řadu chirurgické postupy.
Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30% lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby? Jak je vidět, je tato obava rozhodně na místě. Prevence ale existuje!