Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte
5. 5. 2012
Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit. Lékaři i matky však musí být připraveni na některé komplikace, které se mohou během těhotenství objevit.
Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak. Tyto obavy jsou ale neopodstatněné, protože i žena s psoriázou může díky dobré spolupráci lékařů bez problémů donosit zdravé miminko.
Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními. Jaká to jsou?
Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.