Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného. Pokud tedy nechcete až do konce života schovávat ruce v kapsách, je dobré něco vědět o technikách, kterými lze deformacím kloubů předcházet.
Revmatoidní artritida umí své oběti bolestivě potrápit. Ačkoliv se při její léčbě bez kvalitních léků neobejdeme, podceňovat roli vhodné stravy se nevyplácí. Existují totiž potraviny, které tělu mohou pomoci.
Spojitost artritidy s počasím už vnímaly naše babičky, když v závislosti na intenzitě svých obtíží často úspěšně předpovídaly blížící se déšť. Je ale tato citlivost vlastní všem podobně revmatologicky nemocným?
Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?
O preventivní ochraně kloubů byla řeč v minulých dílech našeho miniseriálu. Dnes se zaměříme na techniky, které předcházejí vzniku deformit drobných kloubů na rukou. Patří k nim ty, jež jsou způsobeny vychýlením ukazováčku, prostředníčku, prsteníčku a malíku směrem k malíkové hraně, tzv. ulnární drift.
Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
Kožní onemocnění má na člověka velký psychický dopad. Viditelné postižení vzbuzuje v ostatních strach z nákazy a někdy může být i zdrojem posměchu a vyřazení z kolektivu. Léčbou a správnou životosprávou lze projevy psoriázy mírnit, někdy ale musí na pomoc přijít i korektivní kosmetika.