Zánět patrových mandlí, streptokok v krku nebo nachlazení – to jsou typická onemocnění dětského věku. U některých dětí ale tyto infekce stojí za vzplanutím onemocnění označovaného jako psoriáza neboli lupénka. Ve skutečnosti je psoriáza diagnostikována asi u dvaceti tisíc dětí ročně a mnoho z těchto případů je připisováno právě infekcím horních dýchacích cest.
Lupénka postihuje jednoho člověka ze čtyřiceti a asi 10–15 % z tohoto počtu onemocní ještě před desátým rokem věku. Lupénka má několik forem – jednou z nejčastějších je pak u dětí a adolescentů forma kapkovitá. A právě tu někdy předchází respirační infekt. Kapkovitá forma psoriázy není nakažlivá a je charakterizována drobnými lézemi, které bývají rozesety na trupu, na končetinách a ve kštici.
Lupénka: velká neznámá
A přestože zde celou dobu hovoříme o infekcích dýchacího ústrojí jako o spouštěčích lupénky, nejsou rozhodně vlastní příčinou tohoto onemocnění. Přesná příčina psoriázy totiž známá není, ačkoliv roli zde jistě hraje dědičnost. Pokud má tedy psoriázu jeden z rodičů, jeho potomek má zhruba desetiprocentní šanci, že také onemocní. A pokud by lupénkou trpěli oba rodiče, tato „šance“ se zvyšuje až na 50 %.
Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole. Prozradíme, jak tato léčba působí a zda je vhodná též pro nemocné s revmatoidní artritidou.
Stejně jako každý rok i letos spadá na 12. říjen Světový den artritidy. A podobně jako v předchozích letech má i letošní ročník své téma. Tentokrát je to „Living Better, Ageing Well“, které lze přeložit jako „Žít lépe, stárnout důstojně“.
Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky. Ty mají samozřejmě své nezastupitelné místo.
Chránit klouby před komplikacemi revmatické artritidy vyžaduje jisté úsilí. K dlouhodobému úspěchu jsou potřebné léky stejně tak jako cvičení a dodržování nových pohybových návyků.
Péče o zdraví, důraz na přiměřenou tělesnou hmotnost a zbavení se nezdravých zlozvyků se vyplatí, nejen pokud vás trápí lupénka. Zdravý životní styl pomůže nejen lépe vycházet s nemocí a omezit její dopad na kvalitu vašeho života, ale i omezit riziko vzniku jiných onemocnění, jako jsou například nemoci srdce a cév nebo cukrovka.