Lupénku nevyléčíte, ale boj s ní nevzdávejte. Změňte svůj životní styl
4. 3. 2012
Každý padesátý Čech trpí lupénkou, nevyléčitelným zánětlivým onemocněním kůže. Ačkoli se mnohým pacientům může zdát, že léčba nikam nevede a nepříjemné skvrny se stříbřitými šupinami se stále vracejí, boj s chorobou by se neměl vzdávat. Nemoc může ustoupit a změna životního stylu pomůže celému organismu.
Revmatoidní artritida ovlivňuje veškeré činnosti nemocného, což platí i o zaměstnání. Studie provedená v roce 2004 na šesti stovkách artritiků prokázala, že vytvoření komfortnějšího pracovního prostředí snižuje počet absencí těchto lidí až o 60%. Chcete zlepšit svoji pracovní morálku i vy? Poradíme vám.
Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí. Tento stav se nazývá Raynaudův fenomén neboli syndrom studených končetin. Může komplikovat život nejen lidem s revmatoidní artritidou, ale i pacientům s dalšími chronickými nemocemi.
Jen málo lidí na vlastní kůži nikdy nezažilo bolesti beder. Jde o jeden z nejčastějších zdravotních problémů dnešní doby, během života se s ním setká až 60 % populace. Existuje ale účinné řešení?
Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.