Základ vzniku bolestí zad nacházíme již v dětství a v dospívání. Nedostatek pohybu, sportu, nesprávné zatěžování páteře ve školních lavicích, nevhodná obuv, to vše se může už v mládí podepsat na vaší páteři.
Uvažuje se i o možném negativním vlivu časného postavování dítěte a pokusů o chůzi. V dospělosti je u celé řady povolání jednostranné a monotónní zatěžování páteře stereotypními pohyby. Nesmíme zapomenout ani na vyloženě špatný vliv sedavého zaměstnání, které přispívá k oslabení páteřních svalů (svalového korzetu).
Obě výše uvedené zdravotní komplikace jsou v posledních letech na vzestupu. Vědce proto začalo zajímat, zda obezita nemůže zvyšovat pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy.
Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou se musí často potýkat také se zhoršenou funkcí plic. Dobrou zprávou však je, že udržování pohyblivosti páteře pravidelným cvičením má příznivý účinek nejen na pohybový aparát, ale zároveň též i na veškeré plicní funkce.
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.