Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
ChytráŽena.cz
Přinášíme několik užitečných rad, jak si činnosti v kuchyni trochu zpříjemnit.
Desatero pro snadnější vaření pro lidi s artritidou
1. Používejte ergonomické pomůcky na vaření – měchačky, vařečky, obracečky apod. Ergonomické znamená uzpůsobené k co nejsnazšímu držení, většinou mají i protiskluzovou úpravu.
2. Raději si kupte nádobí lehčí, se dvěma držadly. Vybírejte si nádobí zásadně lehké. Zdvihání těžkých nádob v kuchyni může být pro vás nebezpečné. Dvě ucha usnadní manipulaci, protože se rozloží váha nádoby s obsahem do dvou rukou a sníží se tak riziko úrazu.
Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky. Ty mají samozřejmě své nezastupitelné místo.
Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30% lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby? Jak je vidět, je tato obava rozhodně na místě. Prevence ale existuje!
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.