Lidská páteř
Krční páteř je složena celkem ze sedmi krčních obratlů, hrudní z dvanácti obratlů hrudních a bederní páteř tvoří pět bederních obratlů. Také každý jednotlivý obratel se skládá z několika důležitých částí, které umožňují jeho správnou funkci a tím funkčnost celé páteře.
Takzvané tělo obratle je jeho hlavní část, která nese většinu hmotnosti jedince. Zároveň poskytuje místo pro uložení vazivového disku, meziobratlové ploténky.
Meziobratlová ploténka od sebe odděluje každé dva sousední obratle, slouží jako pružný nárazník mezi dvěma tvrdými kostními plochami. Je složena vždy ze dvou částí – z tuhé vnější vrstvy nazývané annulus (prstenec) a vnitřní vrstvy houbovité konzistence označované jako nukleus (jádro). Pokud je meziobratlová ploténka poškozena, měkké jádro se může protlačit trhlinou v prstenci a utlačovat přilehlé kořeny míšních nervů.
Obratlový oblouk obkružuje míšní kanál, ve kterém je uložena mícha. Ze zadní strany oblouku vybíhá trnový výběžek. Trnové výběžky jsou právě ty kosti, které hmatáme, když přejíždíme prsty po zádech dolů. Párové příčné výběžky svírají s trnovým výběžkem přibližně pravý úhel a upíná se na ně zádové svalstvo.
Každý obratel má na svém povrchu také čtyři kloubní plošky. Dvě z nich jsou orientované směrem dolů, dvě z nich směrem nahoru. Spojují navzájem sousední obratle a zajišťují tak stabilitu páteře.