Za lupénkové skvrny na kůži může „pigmentové skladiště“
9. 6. 2014
Jako by nestačilo, že psoriáza ošklivě hyzdí kůži – po zhojených ložiscích navíc často na pokožce zůstávají i nevzhledné skvrny. Vědci však už přišli na to, jak k tomuto jevu dochází.
Každý padesátý Čech trpí lupénkou, nevyléčitelným zánětlivým onemocněním kůže. Ačkoli se mnohým pacientům může zdát, že léčba nikam nevede a nepříjemné skvrny se stříbřitými šupinami se stále vracejí, boj s chorobou by se neměl vzdávat. Nemoc může ustoupit a změna životního stylu pomůže celému organismu.
Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
Podívejte se na své chlupaté mazlíky: než pes nebo kočka po delším odpočinku vstane z pelíšku, pěkně se nejdřív protáhne. A moc dobře ví, proč to tak dělá. To jenom my lidé chceme všechno hned. Naučte se vstávat zdravěji!
Svědění, bolesti a případně i kloubní obtíže jsou bezesporu velice obtěžující – pro psoriatiky to bývá denní chleba. Navíc na nevzhledná ložiska rozsetá různě po těle okolí často z neznalosti reaguje poměrně negativně, až nevybíravě..
Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte. Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.