Artritida i deprese jsou obě velmi častým, ale také léčitelným problémem. Se správnou terapií se většina lidí z deprese vzpamatuje – důležité je však vyhledat pomoc včas. I tady platí známé heslo Čím dříve, tím lépe.
Co je to vlastně deprese
Deprese se objevuje u téměř 5 % populace, přičemž pouhá třetina z těchto pacientů je adekvátně léčena. Deprese není pouze špatná nálada nebo pocit smutku, pacientům bývá často zatěžko chodit i do zaměstnání nebo se účastnit běžných denních aktivit. Jedná se o poměrně závažný problém, který má dopady jak na fyzické, tak na duševní zdraví, a vyžaduje tedy pomoc odborníka.
Příčiny deprese jsou…
… rozmanité, přičemž deprese může postihnout člověka v každém věku. Řadíme sem faktory genetické, sociální izolaci, vystavení stresu, nemoc nebo zneužívání drog a alkoholu.
Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění. Máme pro vás pár cviků, které zvládnete i sami doma.
Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto handikepu.
Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.