Se svou nemocí nejste sami. V jejím průběhu se můžete obrátit především na následující odborníky (Centra pro léčbu). Praktický lékař – pokud máte podezření, že by se u vás nebo někoho z vašich blízkých mohlo jednat o onemocnění revmatoidní artritidou případně jinými formami artritidy, nebojte se ihned obrátit na svého praktického lékaře.
Možná jsou vaše obavy neopodstatněné, ale konzultací s lékařem jistě neuděláte chybu. Podezření na revmatoidní artritidu můžete mít vždy, pokud se u vás vyskytují příznaky uvedené v sekci Kdy navštívit lékaře. Pokud se revmatoidní artritida ve vaší rodině již vyskytuje, máte k návštěvě lékaře samozřejmě o důvod víc.
Revmatolog – pokud váš praktický lékař usoudí, že revmatoidní artritida je pravděpodobnou příčinou vašich obtíží, doporučí vás ke specialistovi na revmatická onemocnění, revmatologovi. Revmatologické oddělení lze najít v každé větší nemocnici a existují také samostatná revmatologická centra.
Revmatolog vás důkladně vyšetří, a pokud potvrdí diagnózu revmatoidní artritidy nebo jiného revmatického onemocnění, zůstanete u něho v péči po mnoho dalších let, pravděpodobně po zbytek života. Budete zváni na pravidelné kontroly a vyšetření, aby vám mohla být poskytnuta optimální léčba. Pokud budete splňovat kritéria pro zahájení biologické léčby, měl by vás revmatolog odeslat do centra pro biologickou léčbu.
Specializované organizace – život s revmatickým onemocněním přináší řadu specifických potřeb, které nemůže vyřešit váš lékař, ale se kterými se přesto nemusíte potýkat osamoceně. V České republice existuje organizace sdružující všechny pacienty s revmatickým onemocněním, Revma Liga v ČR. Revma Liga v ČR zprostředkovává setkání lidí s revmatoidní artritidou a dalšími revmatickými onemocněními, pořádá přednášky, pravidelné kurzy cvičení a rehabilitace a poskytuje také sociálněprávní poradenství.
Pobočky Revma Ligy v ČR můžete najít zhruba v deseti městech, například v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě nebo Zlíně.