Novinky - revmatoidní artritida

Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, jehož typickým projevem jsou zarudlá vyvýšená kožní ložiska se stříbrnými nebo bílými šupinkami, která mohou bolet a svědit. Její první příznaky se mohou objevit kdykoliv, ale nejčastěji jde o období raného dospívání či pozdější věk mezi 40 a 60 lety.

Za svědění může zánět

Buňky naší pokožky se průběžně obnovují. Výměna celé pokožky u běžného člověka trvá průměrně čtyři týdny. U lupénky je ale celý proces mnohem rychlejší a kůže se obnovuje zhruba každé čtyři dny, což zapříčiňuje typické vršení buněk a odlupování kůže, kdy se nové buňky probojovávají k povrchové vrstvě. Tato rychlá výměna navíc způsobuje, že nově vytvořené vrstvy nejsou dostatečně vyzrálé a obsahují zánětlivé buňky.

Imunitní systém při lupénce nesprávně vyvolává zánět v kůži, který způsobuje svědění. Nepříjemné a neodbytné svědění pacienty ponouká ke škrábání, škrábání zase dráždí kůži a prodlužuje dobu hojení. Na to tělo reaguje dalším zhoršením zánětu, což zesiluje svědění a tím se dostáváme do bludného kruhu, kdy každý krok vede ke zhoršení situace.

Svědění a následné škrábání navíc poškozují pokožku a může se do ní snáze dostat infekce.

Samozřejmě, že to takto neplatí u všech. Nejčastěji si na svědění stěžují pacienti s tzv. plakovou lupénkou, kterou charakterizují zmíněná vyvýšená zarudlá ložiska. Míra svědění se liší také podle fáze onemocnění – někteří pacienti při jednom vzplanutí mohou mít silné svědění a při dalším jen velmi mírné. Svědit může i část kůže, na které nejsou ložiska.

Faktory, které zhoršují svědění

Jak vyplývá z předchozích odstavců, svědění při lupénce je věc velmi individuální. Někteří pacienti dokonce uvádějí, že svědící kůže je nejhorší z projevů lupénky, který je budí i v noci nebo jim ruší soustředění. Naštěstí existují metody, jak se nepříjemného a intenzivního pocitu zbavit, což popisujeme níže v článku.

Je dobré znát faktory, které svědění mohou vyvolat nebo zhoršit. Jde o:

  • škrábání, které zvyšuje míru zánětu a tím paradoxně svědění ještě zhoršuje, než aby přinášelo úlevu,

  • stres, který může vyvolat vzplanutí lupénky a s ním související svědění,

  • velmi suché a teplé počasí.

Jak se svěděním bojovat? Variant je hned několik

Základem úspěšného boje se svěděním je vyvarovat se škrábání podrážděné kůže. Samozřejmě se to snadněji říká než dělá, ale opravdu musíte vydržet, abyste si lupénku ještě nezhoršili nebo si nepřivodili infekci. Pomoci může i meditace a relaxace, které snižují hladinu stresu. Zkuste se také rozptýlit oblíbenou činností, která odvede vaši pozornost od nepříjemného svědění.

Vyhýbejte se dlouhému koupání v teplé vodě a zkuste do svého života zařadit spíše krátké a studené nebo vlažné sprchy. Teplá voda ještě více dráždí kůži. Nezapomeňte pokožku po koupeli hydratovat.

Se svěděním vám mohou pomoci i různé přípravky. Pleť si pravidelně promazávejte, aby byla dostatečně zvlhčená. Uklidnit kůži také pomůže, pokud si hydratační krém dáte před aplikací na chvíli do lednice – krásně pak zchladí zanícenou pokožku.

Pokud vás svědění trápí delší dobu nebo příliš a tyto postupy nezabírají, určitě o tom informujte svého kožního lékaře, který vám doporučí vhodné přípravky proti svědění pro lupénkáře.

(jala)

 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319585

https://www.healthline.com/health/psoriasis-why-does-it-itch

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/lupenka-vznik-priznaky-a-lecba/

Hodnocení článku:
(1536 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
15. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.
23. 4. 2022 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: